REKLAMA

Smoleńsk: Macierewicz zapowiada nowe, wstrząsające nagrania

  • Autor: GP
  • 02 września 2016 12:25
Smoleńsk: Macierewicz zapowiada nowe, wstrząsające nagrania Antoni Macierewicz zapowiada nowe taśmy z rozmowami pilotów TU-154M. (fot.: twitter.com/mon_gov_pl)

• Szef MON w wywiadzie prasowym zapowiedział, że resort ujawni i upubliczni dowody smoleńskie, które do tej pory nie były powszechnie dostępne.
• Antoni Macierewicz sugeruje, że komisja Millera, która badała wypadek polskiego samolotu zataiła część dowodów.
• Zapowiedziane publikacje są owocem prac podkomisji smoleńskiej, która działa w strukturze MON.

W piątek (2 września) ukazała się w "Rzeczpospolitej" obszerna rozmowa z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Tematem przewodnim wywiadu była katastrofa smoleńska, którą w ramach MON bada specjalna podkomisja.

- Wkrótce ujawnimy nowe nagrania załogi tupolewa, które dotąd nie były znane, ale nie pochodzą one z pokładu polskiego samolotu. Każdy będzie mógł ich wysłuchać - zapowiedział w rozmowie Macierewicz. Z następnych słów ministra wyłania się obraz konspiracyjnego ukrywania dowodów i manipulowania badaniem wydarzeń nad Smoleńsk-Siewiernyj z 10 kwietnia 2010 roku.

- Dysponujemy teraz prawdziwymi dowodami, w tym tymi, które ukrywała komisja Millera - ocenił polityk PiS. - Mamy wstrząsające wyznania członków tej komisji.

Polityk nie chciał ujawnić, jakie informacje są na nowych nagraniach, ani skąd pochodzą wspomniane taśmy.

Podkomisja specjalna ds. Smoleńska

- To nie będzie jeszcze ostateczny materiał, ale rzuci on bardzo istotne światło na przebieg i przyczyny katastrofy smoleńskiej - zapewniał szef MON. - Bo to, że działania nawigatorów rosyjskich i moskiewskich decydentów miały na celu doprowadzenie do katastrofy polskiego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i całą delegacją na pokładzie, nie pozostawia żadnych wątpliwości - zapewnia Macierewicz.

Od lutego tego roku działa specjalna podkomisja w ramach struktur dochodzeniowych transportu lotniczego MON, która ma za wyłączny cel zbadanie przyczyn katastrofy z kwietnia 2010 roku.

Czytaj: MSZ ma też dokumenty dotyczące Smoleńska

- Mija blisko 6 lat od momentu, który nazwano największą tragedią po II Wojnie Światowej w dziejach niepodległego państwa polskiego - mówił w lutym br. minister Macierewicz. - Była to największa tragedia lotnicza w dziejach lotnictwa światowego. W jednej chwili zginęli wówczas przedstawiciele całej elity państwowej RP: prezydent prof. dr Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie, wszyscy szefowie rodzajów sił zbrojnych, ministrowie i dostojnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo RP.

Podkomisja pracuje pod przewodnictwem dr. inż. Wacława Berczyńskiego.

Opozycja krytykuje Macierewicza

Antoni Macierewicz jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych i polaryzującym opinię społeczną politykiem rządu Beaty Szydło. Od lat jest obiektem częstej krytyki posłów opozycji.

Ostatnio Macierewicz był atakowany za decyzje odznaczeniowe w resorcie. Dokładniej za decyzję przyznania orderu rzecznikowi ministerstwa Bartoszowi Misiewiczowi, który sprawuje tę funkcję krótko.

Katastrofa Smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło wielu polskich polityków, dowódców wojskowych, załoga. Śmierć poniósł też urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński.

Delegacja udawała się na kwietniowe obchody mordu katyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA