REKLAMA

Sondaż: Z jaką partią utożsamiają się Polacy?

 • Autor: GP
 • 15 marca 2018 08:47
Sondaż: Z jaką partią utożsamiają się Polacy? PiS wedle badania panelu Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl reprezentuje poglądy 23 proc. Polaków. Na zdjęciu lider formacji Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. (fot.facebook.com/pisorgpl)

Nowe marcowe badanie pokazuje, że nadal duża część polskiego społeczeństwa nie potrafi się określić po stronie żadnej konkretnej partii.

Jak przekonuje nowe badanie opinii społecznej, Polacy w dużej liczbie nie są skłonni się utożsamiać z aktorami sceny politycznej. Z marcowej analizy panelu Ariadna, którą zlecił serwis ciekaweliczby.pl, wynika, że 45 proc. naszych rodaków nie utożsamia się z żadną partią, które działają w Polsce.

Oto szczegóły analizy

Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje poglądy 23 proc. Polaków, na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska – 11 proc., a na trzecim Kukiz’15 – 7 proc. W dalszej kolejności znalazły się: Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego pozycja w sondażach poparcia powoli rośnie – 4 proc. Dalej Nowoczesna – 3 proc., Razem – 3 proc., Wolność – 2 proc. i PSL – 2 proc.

Która partia polityczna prezentuje obecnie poglądy, które są Tobie osobiście najbliższe?, źródło: materiały prasowe/ciekaweliczby.pl

Jeśli natomiast popatrzymy na odpowiedzi osób, które zamierzają głosować w najbliższych wyborach, niemal co trzecia z nich (29 proc.) ma poczucie, że żadna partia nie reprezentuje w pełni jej poglądów.

Wśród osób deklarujących udział w wyborach, 31 proc. twierdzi, że PiS reprezentuje ich poglądy, 14 proc. - PO, 7 proc. - Kukiz’15, 6 proc. - SLD, 5 proc. - Nowoczesna, 3 proc. - Razem, 3 proc. - PSL i 2 proc. - Wolność.

Która partia polityczna prezentuje obecnie poglądy, które są Tobie osobiście najbliższe? wykres uwzględnia chęć uczestnictwa w wyborach, źródło: materiały prasowe/ciekaweliczby.pl

Badanie pokazuje, że na polskiej scenie politycznej jest miejsce na nowe ugrupowania, które mogą odpowiedzieć na potrzeby znacznej części Polaków.

Badanie przeprowadzono dla ciekaweliczby.pl w dniach 9 do 12 marca 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż wynosiła niewiele ponad tysiąc osób (N = 1054). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • kros44 2018-03-18 14:07:49
  A z kim ma się utożsamiać te 45% oszukanych, zniewolonych ekonomicznie, indoktrynowanych wyznaniowo obywateli?
 • BOLO 2018-03-15 13:20:27
  Dziwne to, że szubrawcy i złodzieje z Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną jeszcze liczą na wygrane WYBORY, liczą też na to bigoci i dewoci z PiS-u. Polacy maja dość tego SZAMBA ZŁODZIEJSKO-KOŚCIELNEGO i czekają na coś nowego, europejskiego i normalnego !
 • WoWa 2018-03-15 12:48:29
  No wreszcie jest niezbity dowód na to, że powoływanie się PiS że wyraża wolę SUWERENA jest niczym nie uzasadnione.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA