REKLAMA

SOP zamiast BOR. Mariusz Błaszczak: Katastrofa smoleńska cieniem na działalności BOR

  • Autor: PAP/AT
  • 22 grudnia 2017 10:18
SOP zamiast BOR. Mariusz Błaszczak: Katastrofa smoleńska cieniem na działalności BOR Służba Ochrony Państwa zastąpi BOR (fot.bor.gov.pl)

Biuro Ochrony Rządu zostanie zlikwidowane. W jego miejsce powstanie Służba Ochrony Państwa. - Trzeba było skończyć z tym dziadostwem - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• W czwartek (21 grudnia) Senat przyjął ustawę o Służbie Ochrony Państwa, która ma zastąpić dotychczasowe Biuro Ochrony Rządu.

• Kończymy z "dziadostwem" BOR - skomentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• Jak dodał, nowa służba będzie liczniejsza i lepiej zorganizowana.

W myśl ustawy, zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Służba ta ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów. Będzie miała możliwość korzystania z tajnej współpracy m.in. dziennikarzy.

Błaszczak pytany w Polskim Radiu 24 o nową służbę, podkreślił że "cieniem" na działalności Biura Ochrony Rządu kładzie się katastrofa smoleńska. "Trzeba było skończyć z tym dziadostwem. Proszę sobie wyobrazić, że funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu poprzez postępowanie sądowe dochodzili swoich uprawnień dotyczących np. ekwiwalentu mieszkaniowego. Takie dziadostwo było przez lata, my z tym kończymy" - podkreślił minister.

Według niego, SOP będzie składać się ze "świetnych, doświadczonych" funkcjonariuszy. "A miarą tych doświadczeń i zaangażowania jest fakt zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w ubiegłym roku" - zaznaczył szef MSWiA.

Nawiązując do wypadku prezydenta Andrzeja Dudy, do którego doszło w marcu 2016 r. (w prezydenckiej limuzynie pękła wówczas jedna z opon), Błaszczak ocenił, że był on skutkiem "karygodnych zaniedbań" i "reguł stworzonych jeszcze przez poprzednie kierownictwo" Biura Ochrony Rządu.

SOP będzie składać się ze świetnych, doświadczonych funkcjonariuszy - powiedział szef MSWiA (Mariusz Błaszczak, fot. mswia.gov.pl)

Pytany, czy SOP da gwarancję, że takich zaniedbań już nie będzie, szef MSWiA zwrócił uwagę, że nowa służba będzie liczniejsza, lepiej zorganizowana i odpowiednio dofinansowana.

Błaszczak mówił też o programie modernizacji służb mundurowych, na który przeznaczono w ciągu czterech lat (począwszy od tego roku) 9,2 mld złotych. W jego ramach - przypomniał - tworzone są nowe posterunki policji, kupowany jest sprzęt, w tym samochody.

Minister przypomniał ponadto, że w przyszłorocznym budżecie zagwarantowanych zostało 150 milionów złotych na podwyżki dla najmniej zabraniających policjantów. "Jest też dodatek dla stołecznych funkcjonariuszy" - dodał, podkreślając, że wynika on z wyższych, niż w innych częściach kraju kosztów utrzymania oraz z charakteru służby w Warszawie. "(Tu) jest bardzo dużo zgromadzeń, manifestacji. Proszę zauważyć, że stołeczna policja świetnie sobie radzi, nie daje się prowokować, mimo tego, że opozycja jest totalna i mówi, że poprzez ulicę i poprzez zagranicę będzie obalać rząd" - powiedział Błaszczak.

Służba Ochrony Państwa ma liczyć 3 tys. funkcjonariuszy (obecnie w BOR pracuje ok. 2 tys. osób). Funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochranianych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Do tego celu ma uzyskać możliwość np. zakładania podsłuchów, czy pozyskiwania billingów z rozmów telefonicznych.

Ustawa zakłada, że kontrolę operacyjną może zarządzić sąd na pisemny wniosek komendanta SOP, po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego. Maksymalny okres tej kontroli nie będzie mógł przekraczać 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2017-12-25 14:53:50
    Zdaje się, że powracamy zadaniami nowych służb, do ścieżki wydeptanej przez UB.
  • Madera..... 2017-12-22 10:33:50
    SMOLEŃSK TO WASZA ROBOT, BOROWCÓW KAZALIŚCIE DOBIJAĆ......POTWORY ! ŻYCZĘ WAM TEGO SAMEGO....CO IM ZROBILIŚCIE......!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA