REKLAMA

Sopot: Beata Szydło złożyła kwiaty pod tablicą ku czci Lecha Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 31 sierpnia 2016 11:07
Sopot: Beata Szydło złożyła kwiaty pod tablicą ku czci Lecha Kaczyńskiego Wyrażamy solidarność ze społeczeństwem włoskim, które mimo chwil smutku i bólu wykazuje nieustanną siłę do walki ze skutkami tragedii - powiedziała Beata Szydło (fot.twitter.com/PremierRP)

• Premier Beata Szydło złożyła w Sopocie kwiaty pod tablicą upamiętniającą byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.
• Szefowa rządu przyjechała do Trójmiasta na obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Tablica znajduje się na fasadzie budynku w Sopocie, gdzie przez 15 lat, specjalizując się w prawie pracy, Lech Kaczyński pracował jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego. Tablica została odsłonięta w październiku 2013 r.

Prezydent Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. wraz z żoną Marią i 94 osobami w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W ramach uczczenia 36. rocznicy Sierpnia'80 premier złoży także w środę kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu. Przewidziano tu wystąpienie szefowej rządu. To właśnie w obronie zwolnionej z pracy Walentynowicz 14 sierpnia 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej strajk, który po dwóch tygodniach zakończył się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Legendarna działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz "Solidarności" jest jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Szydło weźmie również udział w głównych obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowanych przez NSZZ "Solidarność". Uczestniczyć w nich będzie także prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczną się od spotkania w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 36 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową. Zaplanowano tu przemówienia prezydenta i premier. Głos zabiorą także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, a gości powita szef Zarządu Regionu Gdańskiego "S" Krzysztof Dośla. W trakcie spotkania zostaną m.in. wręczone stypendia dla 25-osobowej grupy młodzieży przyznawane z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Następnie uczestnicy spotkania przejdą z sali BHP pod pobliską bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Tam w asyście pocztów pocztów sztandarowych i orkiestry odśpiewany zostanie hymn narodowy. Przewidziana została też modlitwa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Na zakończenie złożone zostaną kwiaty pod bramą nr 2.

Spod stoczniowej bramy uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta do Bazyliki św. Brygidy, gdzie na zakończenie obchodów 36. rocznicy Sierpnia'80, odprawiona zostanie uroczysta msza, koncelebrowana przez abp. Głódzia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA