REKLAMA

Spór o debatę. Nowacka i Piechociński jednym głosem

  • Autor: PAP
  • 14 października 2015 12:53
Spór o debatę. Nowacka i Piechociński jednym głosem Nie ma powodów, by pani Kopacz i Szydło dyskutowały sobie same – uważa Nowacka. Fot. facebook.com

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka oraz szef PSL Janusz Piechociński zaapelowali do premier Ewy Kopacz (PO) oraz kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło, by wzięły udział w debacie ośmiu komitetów wyborczych 20 października.

Nowacka nazwała zaplanowaną na poniedziałek debatę wyborczą między Kopacz i Szydło "żenującą ustawką"; wyraziła oburzenie tym, że obie panie mogłyby nie wziąć udziału w debacie 20 października. Debatę Kopacz-Szydło pokażą: TVP1, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News.

"Ani właściwe, ani konstytucyjne"

Jeśli ma być tak, że w tej chwili PO i PiS będą promowały model demokracji sondażowej, to to nie jest ani dobre, ani właściwe, ani konstytucyjne - przekonywała Nowacka.

Według niej, nie ma powodów, by pani Kopacz i Szydło "dyskutowały sobie same, całą resztę od razu próbując zrzucić do jakiejś innej kategorii".

Nowacka podkreślała, że jej zdaniem wszystkie partie uzyskały ten sam mandat do udziału w debatach i wszystkie partie powinny wystawić "rzeczywistych liderów i liderki". I dlatego oczekuję, że przyjdą 20 października na debatę, na której ja też będę, także panie Kopacz i Szydło". Jeśli tak się nie stanie - zaznaczyła - szanse partii nie będą równe, chyba, że na drugą debatę przyjdzie z ramienia PiS Jarosław Kaczyński.

Nie ma naszej zgody - takiej obywatelskiej - na dzielenie na lepszych i gorszych, na bawienie się dwóch partii w tworzenie duopolu. Albo jesteśmy równi i mamy demokrację, albo nie jesteśmy - i mamy sondażownię - powiedziała Nowacka.

"Pycha i arogancja"

Dopytywana, czy byłaby zadowolona, gdyby w drugiej debacie miejsce Szydło i Kopacz zajęli szefowie sztabów PO i PiS, zaprzeczyła.

Pamiętacie państwo, jak żenująca była debata wokół debaty prezydenckiej i jak źle skończyła się dla jedynej osoby, która nie zaszczyciła tej debaty, czyli dla prezydenta Komorowskiego - mówiła Nowacka.

Jak dodała, dziwi się, że "Platforma próbuje popełnić ponownie błąd pokazując pychę i arogancję". "I zaskoczona jestem, że podobną pychą i arogancją chce wykazywać się PiS, chociaż zdeklarowali się inaczej - dodała.

Piechociński: wyzywam na debatę merytoryczną i konkretną 

O debatę z udziałem wszystkich liderów partyjnych apelował też w środę w Sejmie lider ludowców Janusz Piechociński.

Panie Jarosławie Kaczyński, panie Leszku Millerze, pani Ewo Kopacz - zapraszam do debaty jeszcze w tym tygodniu poważnej, ludzi poważnych, odpowiedzialnych a nie granie w stereotypowych mechanizmach wysysania powagi z polskiej polityki. Wyzywam na debatę merytoryczną i konkretną liderów partyjnych, a nie udawanych kandydatów na premierów po nadchodzących wyborach - mówił.

Powiedział, że "z satysfakcją będzie dyskutował" z Nowacką.

Ale spodziewam się, że także ona jest zbulwersowana tym, że kreujemy tutaj tematy zastępcze na najniższym poziomie - dodał.

Zapraszał do debaty Kopacz i Szydło - o ile, jak mówił - jest ona "rzeczywistą i realną kandydatką" PiS na premiera.

Nie ma powodu żeby tchórzyć przed spotkaniem z liderami innych list - zaznaczył Piechociński.

Debata 20 października 

20 października zaplanowana jest debata telewizyjna, w której mają wziąć udział reprezentanci ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych, których kandydaci startują w wyborach 25 października. To wyborcze starcie pokażą wspólnie: TVP, TVN i Polsat.

Z deklaracji przedstawicieli poszczególnych komitetów wynika, że w przedwyborczym starciu telewizyjnym mają wziąć udział - poza Piechocińskim i Nowacką - liderzy: Nowoczesnej Ryszard Petru, Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke, Komitetu Kukiz'15 Paweł Kukiz oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

PO nie będzie reprezentować premier Ewa Kopacz. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w PO wynika, że Platforma bierze pod uwagę m.in. wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka, szefa MSZ Grzegorza Schetynę, ministra ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego i rzeczniczkę sztabu PO Joannę Muchę.

Swojego kandydata do tej debaty nie wskazał jeszcze PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Piotr 2015-10-14 19:10:50
    Z tego co się orientuje i co mówią w mediach to raczej nie takiej debaty nie dojdzie. Ja głosuje na KW Nowoczesna Grzegorza Boguckiego z warszawy nr 7 na licie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA