REKLAMA

Spór wokół TK: Posiedzenie bez informacji premier o opinii Komisji Europejskiej

  • Autor: aw/PAP
  • 06 października 2016 11:03
Spór wokół TK: Posiedzenie bez informacji premier o opinii Komisji Europejskiej W czerwcu KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności (fot.mat.prasowe)

Sejm w czwartek (6 października) w głosowaniu zdecydował, że na obecnym posiedzeniu nie będzie informacji premier w sprawie opinii wydanej przez Komisję Europejską dotyczącej stanu praworządności w Polsce w związku z prowadzoną procedurą ochrony praworządności.

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu o taką informację złożyli posłowie PO. Za wnioskiem opowiedziało się 167 posłów, przeciw 270, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

W czerwcu KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności. Opinia podsumowywała prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK.

Był to pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Pod koniec lipca KE zdecydowała o przejściu do drugiego etapu procedury i skierowała do polskich władz rekomendacje dotyczące rozwiązania kryzysu wokół TK i eliminacji zagrożeń dla rządów prawa. Wykonanie zaleceń oczekiwane jest w ciągu trzech miesięcy.

Pod koniec sierpnia br. KE ujawniła wysłaną 1 czerwca do polskich władz opinię w sprawie praworządności. Mówi ona m.in. o tym, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce. Dokument był konsekwencją impasu w rozmowach między Brukselą i Warszawą na temat kryzysu wokół TK. W opinii jest też mowa o przeprowadzonych zmianach w prawie medialnym, a także zmianach w służbie cywilnej i ustawie o policji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA