REKLAMA

Spotkanie Andrzej Duda-Rex Tillerson: Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie i armii

  • Autor: PAP/AT
  • 25 stycznia 2018 13:39
Spotkanie Andrzej Duda-Rex Tillerson: Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie i armii Rex Tillerson (fot.wikipedia.org/United States Department of State)

W piątek (26 stycznia) w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

  • Rex Tillerson przyleci do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
  • Z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem będziemy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie - powiedział Andrzej Duda. 
  • Dodał, że poruszony zostanie również temat zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Rex Tillerson przyleci do Warszawy w piątek (26 stycznia) wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym od wtorku (23 stycznia) obecny jest też prezydent Duda. Duda i Tillerson spotkają się w piątek wieczorem w Belwederze. W sobotę z sekretarzem stanu USA będzie rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

"Na pewno będziemy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie" - powiedział prezydent pytany przez polskich dziennikarzy w Davos o to, jakie tematy poruszy podczas piątkowej rozmowy w Warszawie z sekretarzem stanu USA.

Zaznaczył, że bardzo duża część rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem w lipcu 2017 r. w Warszawie poświęcona była kwestii importu amerykańskiego gazu skroplonego do polski poprzez gazoport w Świnoujściu. Duda ocenił, że podpisanie umowy w tej kwestii było "obustronnym sukcesem".

Czytaj też: Andrzej Duda: Drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte

"Cieszę się, że średnioterminowy kontrakt w międzyczasie został podpisany, więc pewnie o tym też będzie mowa w trakcie tego spotkania, ale myślę, że przede wszystkim będziemy mówili o bezpieczeństwie, o obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, o zwiększaniu tej obecności, wzmacniając to, o czym rozmawiał ostatnio w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak" - powiedział Andrzej Duda.

Amerykański LNG po raz pierwszy dotarł do Polski w czerwcu 2017 r. Była to pojedyncza dostawa, ładunek został kupiony przez PGNiG na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere, właściciela pierwszego w USA terminala eksportowego Sabine Pass. W lipcu 2017 r. prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. W listopadzie 2017 r. PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG z Sabine Pass. Umowa obejmuje dostawę do terminala LNG w Świnoujściu dziewięciu transportów. Od 2018 r. w ramach tego kontraktu do gazoportu będą zawijały średnio dwa gazowce rocznie.

W ubiegłym tygodniu wizytę w Waszyngtonie złożył szef MON Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów nowego polskiego ministra obrony narodowej z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, gen. Herbertem Raymondem McMasterem była realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, w tym zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

"Złożyłem deklarację, zgodnie z tym co postanowiliśmy w ramach rządu, oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce" - powiedział szef MON po spotkaniu w Białym Domu.

Błaszczak powiedział też, że rozmowy o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot "znajdują się na dobrej drodze"; nie podał konkretnego terminu, w którym spodziewa się zakończenia negocjacji. W listopadzie ub. roku amerykańskie władze zaoferowały Polsce sprzedaż systemu antyrakietowego Patriot za 10,5 mld dolarów (ponad 37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Prezydent był też w czwartek pytany, czy kwestie, które poruszy Donald Trump, który w czwartek przyleci do Davos, są istotne z punktu widzenia Polski. "Zawsze tematy, które porusza prezydent Stanów Zjednoczonych są istotne, bo to są z reguły tematy o charakterze globalnym dotyczące także bezpieczeństwa światowego, ale przede wszystkim to jest gigantyczna gospodarka, największa na świecie, więc na pewno będą to kwestie interesujące" - powiedział Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA