REKLAMA

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Bośni i Hercegowinie

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 09:25
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Bośni i Hercegowinie Szefowie dyplomacji 18 państw członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej przyjęli podczas spotkania komunikat odnoszący się m.in. do polityki rozszerzenia UE na Bałkanach Zachodnich (fot. msz)

- Z punktu widzenia wzmocnienia naszego wspólnego bezpieczeństwa w regionie ważny będzie szczyt NATO w Warszawie w lipcu - powiedział wiceminister Aleksander Stępkowski podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Banja Luce.

Wiceszef MSZ poinformował o objęciu przez Polskę 1 lipca br. prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, której priorytetami będą ożywienie współpracy państw V4 z krajami Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego, rozwój szlaku transportowego Północ-Południe Via Carpathia oraz urzeczywistnienie Strategii Karpackiej. Ministrowie dyskutowali o sposobach rozwiązania kryzysu migracyjnego. Rozmawiali także o budowaniu powiązań biznesowych w regionie - szczególnie w zakresie transportu i energii. Obrady poświęcone były ponadto Planowi Działania IŚE na lata 2017-2020. Ma on zostać przyjęty do końca roku.

Czytaj też: MSZ: VI runda polsko-argentyńskich konsultacji politycznych

Szefowie dyplomacji 18 państw członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej przyjęli podczas spotkania komunikat odnoszący się m.in. do polityki rozszerzenia UE na Bałkanach Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego oraz wybranych aspektów współpracy w ramach IŚE. Ponadto uzgodnili, iż w 2017 roku prezydencję w organizacji będzie pełniła Białoruś.

W spotkaniu Inicjatywy Środkowoeuropejskiej wzięli udział również Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych Johannes Hahn oraz przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Organizacji Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA