REKLAMA

Spotkanie Morawiecki-Orban: Węgry i Polska już nie na peryferiach UE

  • Autor: aw/PAP
  • 03 stycznia 2018 11:18
Spotkanie Morawiecki-Orban: Węgry i Polska już nie na peryferiach UE Rozpoczyna się spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem (fot.twitter)

Relacje Polski z Węgrami są bardzo dobre, po spotkaniu premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana spodziewam się potwierdzenia świetnej współpracy - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do środowej (3 stycznia) wizyty polskiego premiera na Węgrzech.

Rozpoczęta oficjalna wizyta w Budapeszcie to pierwsza wizyta bilateralna szefa polskiego rządu. Tematem rozmów z premierem Orbanem będą m.in.: problematyka energetyczna, klimatyczna i migracyjna, inicjatywa Trójmorza, a także sprawy bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej

"Rzeczywiście jeżeli chodzi o relację z Węgrami, (to) one są bardzo dobre" - ocenił Błaszczak w środę (3 stycznia) na antenie TVP Info.

Pytany o to, czego spodziewa się po spotkaniu premierów Polski i Węgier, powiedział, że "potwierdzenia świetnej współpracy".

Przypomniał, że obaj politycy będę ze sobą rozmawiać nie pierwszy raz, ale - jak zauważył - Morawiecki po raz pierwszy w roli premiera.

"Te relacje są dobre, te relacje pokazują, że można zbudować silną pozycję państw w Unii Europejskiej, które wcześniej były skazywane na to, żeby być gdzieś na peryferiach. Tak stało się w przypadku Węgier, tak dzieje się na naszych oczach już od dwóch lat w przypadku Polski" - podkreślił szef MSWiA.

"Kiedy zostałem ministrem spraw wewnętrznych i administracji, moim zadaniem było odbudowanie solidarności Grupy Wyszehradzkiej, bo to poprzedni rząd Polski spowodował, że ta solidarność została rzeczywiście zburzona ze względu na to, że Węgrzy, Czesi, Słowacy zagłosowali przeciwko mechanizmom relokacji" - mówił Błaszczak.

Na pytanie o to, czy poprzedni rząd Polski oszukał Węgrów, Słowaków i Czechów w kwestii relokacji, stwierdził: "Oszukali ci, którzy wtedy rządzili. Rzeczywiście można powiedzieć w ten sposób, tak to było". Dodał, że taka sytuacja "jest przeszłością".

"Nasi partnerzy mogą liczyć na Polskę. To jest właśnie solidarność wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej" - stwierdził szef MSWiA. Podkreślił, że Grupa ma podobne podejście w kwestii relokacji uchodźców na terenie Europy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • krzysztof 2018-01-03 15:21:09
    Morawiecki spotkał się z kumplem Putima by spiskować przeciwko demokratycznym państwom UEREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA