REKLAMA

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami KRS

  • Autor: PAP
  • 02 września 2016 16:57
Spotkanie prezydenta z przedstawicielami KRS Tematem spotkania ma być współpraca Kancelarii Prezydenta z KRS. (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

W piątek (2 września) po południu w Pałacu Prezydenckimi rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa.

Tematem spotkania - jak powiedział PAP w ubiegłym tygodniu prezydencki minister Andrzej Dera - będzie współpraca Kancelarii Prezydenta z KRS. Dera dopytywany stwierdził, że zapewne omawiana będzie również kwestia nominacji sędziów, ponieważ o rozmowę z prezydentem na ten temat wnioskowała Rada.

O godz. 18. w piątek (2 września), po spotkaniu z prezydentem ma się odbyć briefing prasowy prezydium KRS.

Pod koniec czerwca KRS otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta RP nie zawiera uzasadnienia - informowała wówczas KRS.

W stanowisku KRS przyjętym kilka dni później zapisano, że "Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega pilną potrzebę wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów w trakcie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą".

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wskazywał wtedy, że prezydent może, ale nie musi, powoływać sędziów wskazanych przez KRS. Jak mówił, jest to prerogatywa osobista prezydenta.

Na sobotę 3 września Krajowa Rada Sądownictwa zwołała nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który zajmie się m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA