REKLAMA

Spotkanie prezydenta z szefem Bunderstatu. Rozmawiali o Ukrainie, NATO i Nord Stream 2

  • Autor: PAP/jm
  • 17 lutego 2016 21:34
Spotkanie prezydenta z szefem Bunderstatu. Rozmawiali o Ukrainie, NATO i Nord Stream 2 Andrzej Duda i Stanislaw Tillich spotkali się w Warszawie. (fot. prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska)

• W środę (17 lutego) prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Stanislawem Tillichem, przewodniczącym Bundesratu.
• Tematem rozmów była współpraca dwustronna, sytuacja na Ukrainie oraz problemy bezpieczeństwa w Europie w kontekście szczytu NATO w Warszawie.
• Przewodniczący Bundesratu spotkał się też z premier Beatą Szydło.

Prezydent przyjął przewodniczącego drugiej izby niemieckiego parlamentu w środę (17 lutego) w Pałacu Prezydenckim. - Rozmawiano o dwustronnych relacjach polsko-niemieckich, o sytuacji na Ukrainie, jak również o bezpieczeństwie w regionie w kontekście konfliktu na Ukrainie oraz zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie - powiedział wiceszef Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.

Jak dodał, prezydent przedstawił polskie priorytety w zakresie polityki bezpieczeństwa w kontekście warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Andrzej Duda i Stanislaw Tillich rozmawiali także o kwestiach energetycznych. - Prezydent przedstawił nasze zastrzeżenie do projektu Nord Stream 2 jako projektu politycznego sprzecznego ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, rozbijającego solidarność europejską i niezgodnego z celami unii energetycznej - powiedział Przydacz.

Jak zaznaczył, w kontekście budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream przewodniczący Bundesratu podkreślił, że Niemcy są zainteresowane utrzymaniem dobrych relacji z Polską. - Stanislaw Tillich zawsze powtarza, że z Berlina geograficznie jest bliżej do Warszawy niż chociażby do Brukseli, w związku z czym dobre relacje z Polską powinni być ponadprzeciętnie ważne. Uznał też, że kwestia Nord Stream 2 jest pewnego rodzaju problemem w tych stosunkach. Wyraził zrozumienie dla polskiej argumentacji - powiedział Przydacz.

Prezydent i przewodniczący Bundesratu poruszyli też kwestię przypadającej w tym roku 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - Przewodniczący Tillich mówił o dobrej współpracy landu, którym kieruje, czyli Saksonii z polskimi województwami. Podkreślił, że tego typu współpracę na poziomie samorządowym trzeba nadal rozwijać - relacjonował wiceszef Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA