REKLAMA

Spotkanie w Bratysławie o przyszłości UE, ale bez negocjacji na temat Brexitu

  • Autor: PAP/MN
  • 01 września 2016 20:47
Spotkanie w Bratysławie o przyszłości UE, ale bez negocjacji na temat Brexitu 16 września odbędzie się szczyt 27 państw unijnych w Bratysławie (fot. Flickr)

• Spotkanie 27 państw UE, bez Wielkiej Brytanii, we wrześniu w Bratysławie nie będzie dotyczyło strategii negocjacyjnej w związku z Brexitem, lecz przyszłości UE i wyzwań, jakie przed nią stoją - oświadczył w czwartek (1 września) szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
• Tusk podkreślił, że UE nie będzie prowadziła żadnych nieformalnych negocjacji z Wielką Brytanią, bo musi chronić interesy państw członkowskich, a nie tych, które zdecydowały się na opuszczenie Wspólnoty.

"Naszym zamiarem nie jest rozmowa na temat Wielkiej Brytanii ani dyskusja o stanowisku negocjacyjnym wobec Zjednoczonego Królestwa. Nasze stanowisko jest jasne: nie będzie negocjacji bez notyfikacji [ze strony Londynu o wszczęciu procedury wyjścia z Unii]" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej po czwartkowym spotkaniu z premierem Luksemburga.

Tusk prowadzi obecnie rozmowy z szefami rządów i państw UE, które mają przygotować zaplanowany na 16 września szczyt 27 państw unijnych w Bratysławie. Zaraz po czerwcowym referendum liderzy państw i instytucji europejskich zgodnie naciskali na rząd w Londynie, by jak najszybciej uruchomił art. 50 Traktatu o UE, który rozpoczyna procedurę wyjścia z UE. Okazało się to jednak niemożliwe w obliczu początkowego zamieszania politycznego na Wyspach, a obecne, nowe władze Wielkiej Brytanii nie spieszą się z przesłaniem notyfikacji do Brukseli.

Wskazując na kluczowe obszary, które mają być przedmiotem dyskusji w Bratysławie, szef Rady Europejskiej podkreślił znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i ochrony granic zewnętrznych UE. "To nie przypadek, że ta sprawa, wraz z kwestią migracji, była głównym motywem kampanii przedreferendalnej w Zjednoczonym Królestwie. Ale poczucie niepewności i destabilizacji w wielu sprawach, włączając w to kwestie gospodarcze, jest obecne w Europie" - ocenił.

Czytaj też: Sondaż: Kto byłby lepszym szefem PO - Tusk, a może Schetyna?

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że podziela pogląd przywódców państw unijnych, z którymi się konsultuje, iż kluczowa dla Wspólnoty jest nadal kwestia nieuregulowanej migracji. Dzięki umowie UE z Turcją udało się zahamować napływ uchodźców i migrantów do Europy, jednak niepewność co do przyszłości porozumienia z Ankarą, a także możliwość powstania nowych szlaków migracyjnych nie pozwala przywódcom na porzucenie tego tematu.

Tusk zaznaczył, że całkowita liczba migrantów przybyłych z Turcji do Grecji przez ostatnie cztery miesiące równa się liczbie przybywających w ciągu jednego dnia w szczytowym okresie ubiegłorocznego kryzysu migracyjnego. "To pokazuje, że nasza wspólna praca przynosi efekty. (...) Ale nasz cel musi być jasny: nigdy więcej nie powinniśmy pozwolić na powtórkę chaosu z 2015 r. w Europie" - oświadczył Tusk.

Innym kluczowym obszarem, jaki wskazał, był terroryzm. W ostatnich miesiącach przez Francję, Belgię i Niemcy przetoczyła się kolejna fala zamachów dokonywanych przez islamskich ekstremistów. Zdaniem Tuska odpowiedzią na te akty terroru powinna być ściślejsza współpraca państw unijnych. Zastrzegł przy tym, że bezpieczeństwo narodowe należy i będzie należało do kompetencji państw członkowskich.

Relacjonując prowadzone konsultacje, szef Rady Europejskiej podkreślił, że przywódcy unijni przywiązują dużą uwagę do narastających obaw związanych z globalizacją i do poczucia niepewności co do przyszłości gospodarczej. "Społeczeństwa mają poczucie, że z globalizacji korzystają jedynie elity. Musimy pomóc ludziom odzyskać wiarę, że UE jest (po to), by im służyć, gwarantować im ochronę i dzielić ich emocje" - oświadczył Tusk.

Jak zaznaczył, w Bratysławie 27 krajów UE powinno przedstawić wspólne diagnozy dotyczące przyszłości UE po referendum w Wielkiej Brytanii. Tusk nie jest jedynym przywódcą, który podjął ofensywę dyplomatyczną przed spotkaniem w słowackiej stolicy. Własne konsultacje prowadzi kanclerz Niemiec Angela Merkel, spotkania organizowali również premier Włoch Matteo Renzi i prezydent Francji Francois Hollande.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zbyszek Sowa 2016-09-02 14:16:09
    Nareszcie dociera do Przywódców UE, że Społeczeństwa mają poczucie, że z globalizacji korzystają jedynie elity. Lepiej późno niż wcale.
  • wow 2016-09-02 07:27:14
    i bardzo dobrze. niech każde państwo członkowskie eu samo negocjuje z uk! brawo herr tusk!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA