REKLAMA

Sprawa Mariusza Kamińskiego została umorzona

  • Autor: PAP/GP
  • 30 marca 2016 12:59
Sprawa Mariusza Kamińskiego została umorzona Mariusz Kamiński został ułaskawiony kontrowersyjnym zastosowaniem aktu łaski przez prezydenta Andrzeja Dudę. (fot.:Jarosław Roland Kruk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Sąd zdecydował przerwać proces funkcjonariuszy CBA, w tym byłego szefa służby. Rozprawa toczyła się przed sądem w stolicy. Decyzję uzasadniono aktem łaski prezydenta.
• Zarówno obrona, jak i prokuratura chciały umorzenia sprawy.
• Byli szefowie CBA skazani zostali nieprawomocnie za złamanie prawa podczas operacji specjalnej Biura w "aferze gruntowej" z 2007 r. Ułaskawiono ich w 2015 r.

Sąd okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosków stron w sprawie Mariusza Kamińskiego i zdecydował się umorzyć cały proces.

- Wobec aktu łaski prezydenta postępowanie musi być umorzone - można przeczytać w uzasadnieniu sądowym podjętej decyzji.

W czasie rozprawy prof. Artur Terlecki z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie (która oskarżyła b. szefów CBA) powiedział sądowi, że całą sprawę należy umorzyć wobec aktu łaski prezydenta.

- To przesądza o trybie procedowania - dodał.

Przeczytaj: Powraca kwestia pomnika katastrofy smoleńskiej w warszawskim centrum

Mec. Ryszard Lubas, pełnomocnik rodziny Leppera i jeszcze jednej pokrzywdzonej, ocenił, że ułaskawienie blokuje możliwość skazania oskarżonych, ale nie może naruszać praw osób pokrzywdzonych. Wniósł o 2 tygodnie przerwy - tak aby oskarżeni mogli się pojednać z pokrzywdzonymi - wtedy mogliby oni cofnąć apelacje. W swej apelacji rodzina Leppera chciała zaostrzenia wyroku.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego (dziś - ministra koordynatora służb specjalnych) i Macieja Wąsika (zastępcę Kamińskiego w CBA oraz obecnie jako ministra) na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Na kary po 2,5 roku skazano członków kierownictwa CBA - Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. W SO nie stawił się w środę nikt z oskarżonych (nie mieli takiego obowiązku).

16 listopada 2015 r. prezydent na podstawie zapisu konstytucji ułaskawił skazanych, stosując formułę przebaczenia i puszczenia w niepamięć przez umorzenie postępowania. Był to precedens - nigdy wcześniej prezydent RP nie wydał podobnej decyzji przed prawomocnym wyrokiem.

Część komentujących uznała, że ułaskawić można tylko osobę prawomocnie skazaną, a prezydent nie może zastępować sądów i umarzać postępowania karnego.

- Można ułaskawić osobę skazaną wyrokiem nieprawomocnym, bo konstytucja nie zawęża tego uprawnienia prezydenta tylko do orzeczeń prawomocnych - oceniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Proces szefów CBA dotyczył słynnej operacji specjalnej CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło ją wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • s 2016-03-31 15:25:21
    To wymiar sprawiedliwości powinien się cieszyć w sprawie Kamińskiego dla mnie maluczkiego sprawa była jasna a sędziego który skazał Kamińskiego powinno wywalić sie na zbity pysk bo ten człowiek już nigdy nie będzie wiarygodnyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA