REKLAMA

Stanisław Karczewski o zagrożeniach dla Europy, migrantach i kwestii bezpieczeństwa

  • Autor: PAP/GP
  • 26 stycznia 2016 15:21
Stanisław Karczewski o zagrożeniach dla Europy, migrantach i kwestii bezpieczeństwa Według Karczewskiego lipcowy szczyt NATO w Warszawie będzie kluczowym wydarzeniem w sferze bezpieczeństwa. (fot. twitter.com)

· Kryzys imigracyjny oraz zapewnienie bezpieczeństwa w Europie to najważniejsze wyzwania na najbliższy rok dla wspólnoty międzynarodowej - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski
· Polityk był gościem wtorkowego (26 stycznia) spotkania z dyplomatami akredytowanymi w Polsce.
· Mówił o zbliżającym się szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

We wtorek w Senacie marszałek, wicemarszałkowie izby oraz senatorowie spotkali się z korpusem dyplomatycznym.

- Europa i świat stanęły przed trudnym egzaminem. Z jednej strony dziedzictwo Starego Kontynentu, gdzie prawa człowieka, bezpieczeństwo i poczucie sprawiedliwości stanowią wartości nadrzędne i zobowiązują do udzielenia pomocy potrzebującym tysiącom uchodźców, z drugiej zaś troska o własnych obywateli, nakazująca z dystansem podchodzić do kwestii imigrantów - powiedział marszałek.

Dodał, że kryzys związany z napływem uchodźców doprowadził już do ostrych podziałów w Unii Europejskiej i w konsekwencji może zagrozić także trwałości strefy Schengen.

Marszałek Senatu podkreślił, że zagrożenie to wzrosło wskutek lawinowego wzrostu liczby dramatów, które były wynikiem m.in. zamachów terrorystycznych, m.in. w siedzibie tygodnika Charlie Hebdo oraz tych, do których doszło w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku.

- Musimy zatem podjąć wysiłki, by nasz wspólny dom był bezpieczny. Razem musimy przeciwdziałać zorganizowanej przemocy, próbom naruszenia integralności terytorialnej czy aktom terrorystycznym - powiedział marszałek Senatu.

Według Karczewskiego lipcowy szczyt NATO w Warszawie będzie kluczowym wydarzeniem w sferze bezpieczeństwa, nie tylko ze względu na kwestie Ukrainy, dalszego przebiegu konfliktu z ISIS i zmiany strategii obronnej NATO, ale także wzmocnienia tzw. wschodniej flanki Sojuszu.

Jako kolejne ważne wydarzenia w 2016 r. Karczewski wskazał Światowe Dni Młodzieży, których gościem honorowym będzie papież Franciszek oraz kwietniowe uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, w ramach których odbędzie się nadzwyczajne, wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

Przeczytaj o poprawkach Bogdana Borusewicza w senacie.

Marszałek zapowiedział większą aktywność polityczną i legislacyjną Senatu. Podkreślił, że wyzwaniem będzie współdziałanie z Sejmem w sprawie wprowadzenia w życie pakietu ustaw dotyczących Polonii: ustawy o opiece nad Polonią i Polakami za granicą, nowelizacji ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o repatriacji. Przypomniał, że sprawy związane z opieką nad Polonią i Polakami za granicą wracają do kompetencji izby wyższej.

Karczewski podkreślał, że Senatowi zależy na dobrych kontaktach międzynarodowych. W związku z tym - podkreślił - w porozumieniu z MSZ senatorowie będą kontynuować współpracę z partnerami na wszystkich kontynentach, także w ramach bilateralnych grup parlamentarnych.

Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore, który zabrał głos w imieniu ambasadorów akredytowanych w Warszawie, pogratulował marszałkowi Senatu oraz wszystkim senatorom wyboru na sprawowane przez nich funkcje. Podkreślił, że ambasadorowie z uwagą odnoszą się do zachodzących w Polsce zmian.

Wspomniał też o wydarzeniach, które miały niedawno miejsce w Senacie: wystawie Insygnia Wolności i Dniu Praw Człowieka. Podkreślił, że były one przypomnieniem wartości, jakimi są dla każdego człowieka wolność i suwerenność oraz prawa człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA