REKLAMA

Stanisław Karczewski: Politykom powinno zależeć na dobrych relacjach z USA

  • Autor: PAP/AT
  • 07 marca 2018 13:22
Stanisław Karczewski: Politykom powinno zależeć na dobrych relacjach z USA Wszyscy znajdą swoje miejsce w biało-czerwonej drużynie - powiedział marszałek Senatu (Stanisław Karczewski, fot.stanislawkarczewski.pl)

Totalna opozycja niesłusznie krytykowała polskie władze, ponieważ wierzyła w nieprawdziwą informację - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do doniesień portalu Onet.pl o sankcjach USA wobec Polski.

  • Według informacji Onetu, Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA mają nie spotykać się z polskim prezydentem czy premierem.
  • Doniesieniom o zawieszeniu stosunków z Polską zaprzeczył departament Stanu USA.
  • Odpowiedzialnym politykom w Polsce powinno zależeć na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Stanisław Karczewski.

Portal Onet.pl podał we wtorek (6 marca) rano, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według Onetu, istnienie ultimatum potwierdza notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Informacje te zdementowała we wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. "Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem" - podkreśliła Nauert.

Karczewski komentując tę sprawę powiedział dziennikarzom, że we wtorek (6 marca) "przez cały dzień totalna opozycja totalnie krytykowała (polskie władze) - niesłusznie, niepotrzebnie, bo po prostu wierzyła w tę nieprawdziwą informację (Onetu)".

Marszałek Senatu pytany, komu może zależeć na popsuciu relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi, odparł: "Na pewno nie Prawu i Sprawiedliwości, na pewno nie nam". "Wszystkim odpowiedzialnym politykom (w Polsce) powinno zależeć i bardzo zależy na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi" - zaznaczył.

Czytaj też: Kempa: Poważne państwo nie ogłasza sankcji pokątnie

"A już na marginesie mogę powiedzieć, że te relacje są bardzo dobre" - powiedział Karczewski.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Czytaj też: Sasin: Z rządem prowadzona jest wojna informacyjna

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa, oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA