REKLAMA

Stanisław Karczewski: Trzeba oddzielić wybory samorządowe od referendum konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 08 września 2017 08:51
Stanisław Karczewski: Trzeba oddzielić wybory samorządowe od referendum konstytucyjnego Karczewski nie jest przekonany do terminu referendum konstytucyjnego zaproponowanego wstępnie przez prezydenta (Stanisław Karczewski, fot.twitter.com/StKarczewski)

Zaproponowany przez prezydenta termin referendum konstytucyjnego to czas, w którym Polacy powinni cieszyć się z setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo termin 11 listopada 2018 r. skupiałby w sobie zarówno referendum, jak i wybory samorządowe - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem może to wpłynąć negatywnie na frekwencję.

• Prezydent Andrzej Duda chce by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. - to również termin wyborów samorządowych.

• Referendum konstytucyjne trzeba oddzielić od wyborów samorządowych - uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

• Jego zdaniem, trzeba zadbać o to, żeby wybory oraz referenda odbywały się przy dużej frekwencji.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się 11 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

25 sierpnia, podczas konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji, marszałek Karczewski oświadczył, że "nie jest przekonany do terminu referendum konstytucyjnego zaproponowanego wstępnie przez prezydenta".

Karczewski pytany o powody swoich wątpliwości, wskazywał, że zaproponowany termin referendum konstytucyjnego to czas, w którym Polacy powinni cieszyć się z setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodatkowo - na co zwraca uwagę marszałek Senatu - termin 11 listopada 2018 r. - skupiałby w sobie zarówno referendum, jak i wybory samorządowe.

"Pamiętając o tym, że w polskim społeczeństwie nawyk chodzenia do wyborów nie jest upowszechniony, a frekwencja w wyborach jest niska, chcemy zadbać o to, żeby wszystkie najwyższego stopnia akty demokratyczne, jakimi są wybory i referendum, odbywały się przy dużej frekwencji" - stwierdził Karczewski. "Tutaj jest taka troska o to, żeby w jakiś sposób oddzielić wybory samorządowe i referendum" - zaznaczył.

"Jedni uważają, że to (11 listopada) jest bardzo dobry termin, inni uważają, że jest bardzo zły. Musimy rozmawiać, prowadzić dyskusję i debatę w tej sprawie" - powiedział marszałek Senatu. Zapowiedział, że kwestia terminu referendum ws. konstytucji jest jednym z tematów, który zostanie poruszony podczas jego poniedziałkowego spotkania z prezydentem.

Karczewski dopytywany o najlepszy - jego zdaniem - termin referendum konstytucyjnego, zaznaczył, że należy "ustalić politycznie", czy wybory samorządowe odbędą się 11 listopada, czy w innym terminie.

Podkreślił jednocześnie, że dotychczasowe wnioski z dyskusji o referendum wskazują, że powinno być ono dwudniowe - dzięki czemu frekwencja referendalna będzie wyższa.

Marszałek Senatu przypomniał, że w ostatnim ogólnopolskim referendum, zainicjowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, wzięło udział niespełna 8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. "To jest klęska demokracji. Warto stworzyć takie warunki, żeby faktycznie referendum było dyskusją i debatą ogólnonarodową i do referendum poszła jak największa liczba Polek i Polaków" - przekonywał.

Karczewski pytany był też, czy jeśli nie dojdzie do kompromisu ws. terminu referendum, między nim a prezydentem, można spodziewać się, że Senat odrzuci prezydencki wniosek o referendum. "Debata, ta końcowa w Senacie, na pewno będzie bardzo długa i wnikliwa, ale też do tej debaty musimy się przygotować i doprowadzić do takiego rozwiązania, które nie wzbudzi niepotrzebnych napięć i niezrozumienia" - stwierdził marszałek Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • solikłamuszek 2017-09-08 09:26:05
    Świeżo po konsultacjach z Łukaszenką
  • solikłamuszek 2017-09-08 09:23:55
    Po jego konsultacjach z Łukaszenką? HahahaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA