REKLAMA

Stanisław Karczewski: Zgłaszanie nowelizacji ustawy o IPN przez PO dolewaniem oliwy do ognia

 • Autor: PAP/AT
 • 20 lutego 2018 08:14
Stanisław Karczewski: Zgłaszanie nowelizacji ustawy o IPN przez PO dolewaniem oliwy do ognia Wokół noweli ustawy o IPN pojawia się coraz więcej złych emocji - powiedział marszałek Senatu (Stanisław Karczewski, fot.stanislawkarczewski.pl)

Słyszałem, że PO ma zgłaszać nowelizację ustawy o IPN - niech nie zgłasza to naprawdę nie ma sensu - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 • Niech PO nie zgłasza własnej nowelizacji ustawy o IPN - powiedział Karczewski.
 • To naprawdę nie ma sensu. Jest dolewaniem oliwy do ognia - dodał.
 • Zdaniem marszałka Senatu, wokół noweli ustawy o IPN pojawia się coraz więcej "złych emocji".
 • Jak mówił, przegłosowując nowelę o IPN, PiS postanowił zakończyć toczącą się wokół niej debatę oraz "odrzucić ekstrema".

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w niedzielę (18 lutego), że we wtorek (201lutego) PO złoży w Sejmie własny projekt nowelizacji ustawy o IPN. Jak mówił, celem projektu będą zmiany "w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej".

"Słyszałem, że dzisiaj PO ma zgłaszać nowelizację ustawy o IPN - niech nie zgłasza; to naprawdę nie ma sensu. To w tej chwili jest dolewanie oliwy do ognia" - powiedział w TVN24 Karczewski. Zaapelował też, by w tej sprawie poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. "Mam przekonanie, że orzeczenie TK otworzy nam pole do lepszej dyskusji" - podkreślił.

Czytaj też: Romaszewska: Nowelizacja ustawy o IPN niesie wyłącznie szkody

Zdaniem marszałka Senatu, wokół noweli ustawy o IPN pojawia się coraz więcej "złych emocji".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego oraz w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Karczewski wyraził też przekonanie, że przegłosowanie noweli w Senacie "było dobrym rozwiązaniem". "W momencie kiedy ustawa trafiła do Senatu, pojawiły się z jednej i drugiej strony ekstremalne głosy (...), żeby podpisać albo jeszcze zmienić tę ustawę. Ale różnie zmienić; doprecyzować, albo zmienić również wykreślając zapisy mówiące o tym, że ustawa nie obejmuje badań naukowych i działalności artystycznej. Były wtedy bardzo ekstremalne sytuacje, które narastały i były coraz najbardziej słyszalne" - tłumaczył.

Jak mówił Karczewski, przegłosowując nowelę o IPN, PiS postanowił zakończyć toczącą się wokół niej debatę oraz "odrzucić ekstrema".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Komuna u władzy 2018-02-20 13:05:00
  Do jano0750: Skąd ty wziąłeś takie pomysły? PO to partia liberalno - centrowa. Najbliżej zachowań komuny są PIS i Razem. PIS kopiuje w wielu przypadkach to co robiło PZPR. Od struktury władzy gdzie rządzi pierwszy sekretarz a rząd nie ma nic do gadania, przez wpływy na sądownictwo, struktury siłowe i spólki państwowe po "politykę zagraniczną" która tworzy niepotrzebnych wrogów państwu na użytek polityki wewnętrznej. Co do faszystów to nikt inny jak tylko PIS wspiera wszystkie szowinistyczno - pseudopatriotyczne ugrupowania i nikt inny z liczących się na scenie politycznej. Komuna wraca powoli ale konsekwentnie. Każdy, byle nie PIS!
 • jano0750 2018-02-20 12:00:49
  pewnością można stwierdzić iż Komuniści postępowali bardzo podobnie jak faszyści,natomiast Po-wcy odziedziczyli jako następni w sztafecie po nich pałeczkę w tej sztafecie i chcą kontynuować.Więc my Polacy i Polski obecny Rząd musimy dołożyć wszelkich starań,aby tę sztafetę mściwości na drugim szczególnie słabszym człowieku definitywnie zakończyć.
 • :-) 2018-02-20 11:47:27
  PIS każdą ustawę robi pod budowaną przez siebie dyktaturę. Ta pod pozorem dbania o wizerunek Polski ma za zadanie zamykać usta osobom które by się ośmieliły mówić o wstydliwych epizodach naszej historii. Prawo powinno być precyzyjne i w żadnym wypadku nie może być środkiem do ograniczania wolności słowa.
 • WoWa 2018-02-20 08:32:44
  Pan Karczewski ma rację. Intencje ustawy o IPN są opacznie interpretowane przez Izrael. Oczywiście należy zbadać pośpiesznie napisaną ustawę pod kątem formalno-prawnym. PO się wystawia na pośmiewisko.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA