REKLAMA

Stanisław Karczewski: Zmiana konstytucji to długi proces

 • Autor: PAP/AT
 • 18 stycznia 2018 08:45
Stanisław Karczewski: Zmiana konstytucji to długi proces Karczewski spotkał się w Senacie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy było referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji (Stanisław Karczewski, fot.stanislawkarczewski.pl)

Potrzebna jest debata na temat zmian w konstytucji i na pewno należy i trzeba ją prowadzić - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 • Z całą pewnością obecna konstytucja, która ma 20 lat i została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany - powiedział Karczewski.
 • To długi proces -zaznaczył.
 • Dodał, że potrzebna jest debata w tej sprawie.

W środę (17 stycznia) po południu Karczewski spotkał się w Senacie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy było referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji.

Marszałek Senatu był pytany w radiowych Sygnałach Dnia o to, czy podczas tego spotkania zapadły jakieś ustalenia. "To była jedna z pierwszych rozmów; nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych ustaleń; jeszcze do nich daleko, ale rozmowa była bardzo dobra, w świetnej atmosferze" - odparł.

Przekazał, że poruszono m.in. temat daty referendum, liczbę pytań oraz ich treść. Dodał, że za dwa tygodnie dojdzie do kolejnego spotkania w tej sprawie. "To było jedynie ustalenie" - zaznaczył.

"Z całą pewnością konstytucja, która ma dwadzieścia lat, a która została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany. Mamy taką świadomość i się z tym zgadzamy. Potrzebna jest debata i na pewno należy i trzeba ją prowadzić" - podkreślił Karczewski. Ocenił, że proces zmiany ustawy zasadniczej to "długi proces". Dodał, że przeprowadzenie referendum w tej sprawie wymagałoby też zmiany obecnej ustawy referendalnej.

Czytaj też: Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość

Dopytywany, czy według niego przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada to dobry pomysł odparł, że jego "środowisko polityczne nie jest zachwycone tą datą". "To ważna data dla Polaków; chcemy, żebyśmy świętowali w tym okresie" - tłumaczył. Zaznaczył jednocześnie, że rozmowy w tej sprawie będą jeszcze prowadzone.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2108. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Pawel6 2018-01-19 00:05:59
  Jak romaszewska na plecach przyniesie dude na glosowanie wtedy ja i moja rodzina to poprzemy,duda to maly dzieciak z zapalkami chce zawsze wiecej wladzy,pogonil P.Macierewicza + te 2 veta chyba poczekam na lepszego prezydenta
 • WoWa 2018-01-18 09:26:28
  Na razie nie mam informacji co jest nie tak w naszej Konstytucji. No może za wyjątkiem zapisów, które powodują, że nie ma pełnego rozdziału Kościoła od Państwa a z historii wiadomo, że państwa wyznaniowe prowadziły zawsze do dramatów - jak chociażby ostatnie tragedie, które przeżyliśmy na Bałkanach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA