REKLAMA

Stanisław Karczewski: Zmiana terminu wyborów samorządowych to konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego

  • Autor: PAP/AT
  • 29 września 2017 09:34
Stanisław Karczewski: Zmiana terminu wyborów samorządowych to konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego Prawdopodobne jest nieznaczne wydłużenie kadencji samorządów może tydzień, dwa - powiedział marszałek (Stanisław Karczewski, fot.twitter.com/StKarczewski)

Bardziej prawdopodobne jest nieznaczne wydłużenie kadencji samorządów, niż jej skrócenie - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

• Termin 11 listopada na wybory samorządowe nie jest dobry - ocenił Karczewski.

• Nowym, najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów samorządowych jest 4 lub 18 listopada.

• Zmiana terminu wyborów samorządowych oznacza konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego - zaznaczył marszałek.

W piątek (29 września) "Rzeczpospolita" podała, że nowym, najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów samorządowych jest 4 lub 18 listopada. Temat pojawił się na spotkaniu posłów PiS z Jarosławem Kaczyńskim, które odbyło się w tym tygodniu.

Karczewski pytany w piątek w TVP Info o kwestię zmiany terminu wyborów samorządowych, zaznaczył, że na ten temat rozpoczyna się dyskusja.

Zmiana terminy wyborów samorządowych oznacza konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, wybory muszą zostać zorganizowane 11 listopada. O swoich zastrzeżeniach dotyczących łączenia tych wydarzeń informowała już wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza.

"Ja przyłączam się do tych zdań, że termin 11 listopada nie jest dobry, trzeba byłoby zmienić ustawę (Kodeks wyborczy) i myślę, że do tego dojdziemy" - oświadczył Karczewski.

Dopytywany, co jest bardziej prawdopodobne - skrócenie, czy wydłużenie kadencji samorządów, Karczewski stwierdził, że "samorządowcy byliby niezadowoleni, gdyby skrócono ich kadencję, więc pewnie (bardziej prawdopodobne jest) nieznaczne wydłużenie kadencji, może tydzień, dwa - na ten temat trzeba porozmawiać".

Według "Rzeczpospolitej", prezes PiS miał zapowiedzieć, że wybory - które teraz przypadają 11 listopada 2018 roku - odbędą się z niewielką korektą daty, tydzień wcześniej lub później. "Prezes Kaczyński stwierdził, że 100-lecie niepodległości nie może dzielić Polaków" - powiedział "Rz" polityk uczestniczący w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA