REKLAMA

Stanisław Piotrowicz uzasadniał reformę prokuratury

 • Autor: PAP/GP
 • 13 stycznia 2016 14:49
Stanisław Piotrowicz uzasadniał reformę prokuratury Projekt zakłada likwidację odrębnej prokuratury wojskowej i daje więcej praw PG (fot. twitter.com)

• W środę sejm przeprowadził pierwsze czytanie zgłoszonego przez PiS Prawa o prokuraturze.
• Politycy formacji przekonują, że to ważny i wyczekiwany krok.

- Na reformę prokuratury czeka cała Polska, czekają też i prokuratorzy - mówił w środę w Sejmie poseł Stanisław Piotrowicz (PiS), popierając poselski projekt nowej ustawy Prawo o prokuraturze.

Sejm prowadził w środę pierwsze czytanie zgłoszonego przez PiS Prawa o prokuraturze, które przewiduje m.in. ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Projekt zakłada też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej i daje więcej praw PG.

- Wmówiono środowisku prokuratorskiemu, że jest niezależne, tę niezależność przez wszystkie przypadki odmieniano, ale zrobiono wszystko, aby tę prokuraturę władzy podporządkować - mówił poseł Piotrowicz, który w latach 1978-2005 był prokuratorem.

Postulaty prokuratorów w sprawie reformy instytucji śledczych. Przeczytaj.

Krytykował dokonane w 2009 r. rozdzielenie urzędów prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, które - jego zdaniem - pozbawiło Prokuratora Generalnego wpływu na kształt prokuratury, bo budżet i regulamin i tak nadawał mu minister, a decydujący wpływ na nominacje kadrowe w strukturach prokuratury ma nie PG, lecz Krajowa Rada Prokuratury.

Jak podkreślał, państwo nie może się składać z instytucji od nikogo niezależnych.

- Niezależne mają być sądy, niezawiśli sędziowie - ale nie prokuratura. Prokuratura jest jedynym instrumentem, za pośrednictwem którego rząd może wpływać na orzecznictwo sądów, aby urzeczywistniać zasady sprawiedliwości społecznej.

Wcześniej w imieniu wnioskodawców projekt prezentował poseł Michał Wójcik (PiS). Mówił, że nowa ustawa o prokuraturze to spełnienie wyborczej obietnicy o fundamentalnej reformie instytucji prokuratury. Przypomniał, że obecna ustawa o prokuraturze pochodzi z 1985 r. Jak dodał, rząd PiS, to pierwszy rząd od 30 lat, który przeprowadza fundamentalną reformę w polskiej prokuraturze.

- Kończymy z nieudanym eksperymentem na polskiej prokuraturze - powiedział odnosząc się do zapisu o ponownym połączeniu urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Przypomniał, że gdy urzędy rozdzielano za rządów Donalda Tuska, taką ustawę zawetował prezydent Lech Kaczyński, obawiając się patologii w działaniu prokuratury.

- I miał całkowitą rację - ocenił Wójcik. Jak podkreślił, osobą, która w pełni ma odpowiadać za walkę z przestępczością w kraju, będzie prokurator generalny-minister sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • ja 2016-01-15 11:19:48
  Do RIO-wiec: Czeka 19% wyborców,a nie cała Polska.
 • Polska się przebudziła 2016-01-13 16:06:48
  Koniec kolesiostwa i paraliżu prokuratury, np. Jak w największej w historii powojennej Polski aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin itd.Popieram zapowiadane zmiany!
 • pokrzywdzona 2016-01-13 15:35:36
  Do RIO-wiec: Rodaku widać nie miałeś do czynienia z prokuraturą , ja miałam straszną szkodę na swojej osobie z ramienia przestępców zorganizowanych, były mocne dowody , a prokurator odmawia wszczęcia dochodzenia , gdyż jest znikoma społecznie szkodliwość czynu , a to były ukradzione pieniądze , których nie mogę odzyskać od 2009 roku , więc nie wypisuj bzdur i nie rób żenady i drwin z Polaków RP , którzy mieli do czynienia z obecnymi prokuratorami od szczebla powiatowego , aż po Prokuratora Generalnego , to jest właśnie sitwa zorganizowana , broniącą nie pokrzywdzonego tylko przestępców.
 • Damian 2016-01-13 15:29:03
  1Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538
 • RIO-wiec 2016-01-13 15:19:40
  Na reformę prokuratury czeka cała Polska. Wg Piotrowicza Polska to kto czy co ? On i jego partyjni kolecie z czasów komuny ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA