REKLAMA

Staniszkis: PiS dewastuje państwo i niszczy zaufanie

  • Autor: GP/PAP
  • 06 września 2016 07:21
Staniszkis: PiS dewastuje państwo i niszczy zaufanie Jadwiga Staniszkis atakuje PiS za działanie wobec środowisk prawniczych. Mówi też, jak widzi relację między prezydentem i liderem PiS. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 2.0)

• Profesor Jadwiga Staniszkis zaatakowała PiS za - jej zdaniem - niszczenie zaufania w Polsce i tym samym dewastację demokracji.
• W ocenie socjolog zaufanie to problem samej partii.
• Profesor Staniszkis ocenia, że prezydent Duda jest dyspozycyjny wobec lidera PiS.

W poniedziałek (5 września) Jadwiga Staniszkis rozmawiała o partii rządzącej w TVN 24. Socjolog, która od dłuższego czasu krytycznie odnosi się do PiS, i tym razem wyraziła poważne zastrzeżenia wobec polityki partii. Część krytyki nie ominęła też prezydenta Andrzeja Dudy.

- Demokracja opiera się na potrzebie współpracy, zaufaniu do dobrych intencji innych instytucji; zaufaniu społeczeństwa do prawa - mówiła profesor odnosząc się do trwającego konfliktu między PiS a środowiskiem sędziowskim.

W ocenie ekspertki dewastacja państwa, trwająca od ponad pół roku, wiąże się z likwidowaniem momentu zaufania.

- Myślę, że konflikt, który jest ewidentny w społeczeństwie, jest traktowany jako sposób skonsolidowania własnego obozu - precyzowała linię działania PiS Staniszkis. - Obserwuje się członków własnej partii, jak oni reagują. To dyscyplinuje.

Zdaniem profesor to środowisko pozbawione elementarnego zaufania do siebie nawzajem, co niszczy partię od środka, a jednocześnie buduje strach.

Dla profesor Andrzej Duda to prezydent niesamodzielny. To twierdzenie powtarzane od początku jego prezydentury przez polityków opozycji. Prezydent ma działać w oparciu o oczekiwania formułowane wobec niego przez PiS. Profesor Jadwiga Staniszkis przewiduje, czego teraz od prezydenta oczekuje Jarosław Kaczyński.

Czytaj: Leszek Miller krytykuje sędziów zebranych w sobotę w Warszawie

- W tym momencie oczekuję zrobienia tego, co powinien zrobić z Trybunałem, bo to by przerwało ten coraz bardziej niszczący spór, pozwoliło zachować twarz Kaczyńskiemu, bo mógłby mówić: prezydent jest niezależny. Nie wyobrażam sobie jednak, by Kaczyński mógłby to powiedzieć Dudzie, bo Duda następnego dnia by powiedział: "to Kaczyński mnie prosił".

W sobotę (3 września) w Warszawie debatował Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który odnosił się krytycznie do planów reformy sądownictwa PiS i do sytuacji konfliktującej rząd, większość parlamentarną i Trybunał Konstytucyjny.

W uchwale, w której wyrażono sprzeciw wobec odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na sędziów przedstawionych przez KRS, stwierdzono też, że "takie działania prezydenta stanowią krok do upolitycznienia funkcji sędziego oraz ograniczenia niezawisłości sędziowskiej".

Niestety sędziowie podczas Kongresu pokazali też gorszą twarz. - Kaczyński rzuci kotu naszą uchwałę jak jaskółkę - powiedział jeden z nich. Drwiny z kota szefa PiS na pewno nie pomogą w dojściu do kompromisu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Anna KLZ 2016-09-08 09:09:57
    Szanowna p. profesor J.Staniszks, czy mogłaby pani jako socjolog oprzeć swą tezę na porzekadle "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta"? Kto u nas w RP jest tym trzecim? należałoby przyjrzeć się działalności córki Zw.Zaw. tj. PIP, misji, zadaniom i archiwizowanym dokumentacjom pokontrolnym.
  • bambaras 2016-09-06 13:45:28
    Poprzedni rządzący: postkomuniści, liberałowie i ludowcy wyprzedali za bezcen majątek narodowy, zadłużyli Polskę i rozbroili. Uważam, że wreszcie mamy b.dobrego Prezydenta, dobry rząd i najlepszego szefa Solidarności. Obawiam się, że KOD, Nowoczesna i PO - w mojej ocenie szkodnicy, będą rządowi skutecznie przeszkadzać .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA