REKLAMA

Strajk w CZD: ministerstwo apeluje o zmianę formy protestu

 • Autor: pt/pap
 • 24 maja 2016 12:18
Strajk w CZD: ministerstwo apeluje o zmianę formy protestu W Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" rozpoczął się strajk pielęgniarek

• 24 maj rano w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" rozpoczął się strajk pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek.
• Ministerstwo Zdrowia apeluje o zmianę formy protestu na taką, która nie będzie negatywnie wpływać na bezpieczeństwo pacjentów jak i sytuację finansową szpitala.

Strajk polegający na odejściu od łóżka chorego pielęgniarki rozpoczęły we wtorek o godz. 7 rano. Ma być prowadzony do odwołania.Rzeczniczka szpitala poinformowała, że część pacjentów została odesłana do innych placówek, a niektórzy zostali wypisani.

Dodała, że chodzi o pacjentów z gastroenterologii, będą także odsyłani pacjenci z kardiochirurgii. Placówka chce zwiększyć liczbę lekarzy na oddziałach. "Staramy się zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom" - podkreśliła Gardzińska na wtorkowej konferencji prasowej.

We wtorek o godz. 9 rozpoczęły się rozmowy pielęgniarek z dyrekcją szpitala.

Podczas konferencji, która odbyła się w przerwie rozmów, pielęgniarki zapewniały, że nie chciały dopuścić do sytuacji, jaka obecnie ma miejsce w Instytucie. "Jesteśmy ostatnimi osobami, które by chciały, żeby zdrowie i życie pacjenta było zagrożone" - podkreśliła przedstawicielka Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy IPCZD Magdalena Nasiłowska.

Wskazywała, że pielęgniarek w Instytucie jest coraz mniej, ponieważ ich zarobki są niekonkurencyjne w stosunku do innych szpitali, a wymagania wobec nich są bardzo duże. Zaznaczyła, że pielęgniarki nie oczekują zmniejszenia wymagań, ale podniesienia wynagrodzeń, by zachęcić nowe osoby do podjęcia pracy w IPCZD i powstrzymać obecną kadrę przed odejściem.

Pielęgniarki informują, że z obiecanych 400 zł podwyżki, dotychczas otrzymały 200 zł.

Nasiłowska dodała, że pielęgniarki były gotowe do rozmów od 17 maja, ale dyrekcja placówki nie podjęła działań w tym kierunku.

Pielęgniarki informują, że z obiecanych 400 zł podwyżki, dotychczas otrzymały 200 zł (fot.czd.pl)

"Niestety, proszę państwa, nawet jak nie będzie strajku, to za chwilę w tym szpitalu nie będzie miał kto pracować. Bezpieczeństwo jest dawno już zaburzone, dlatego że nas jest za mało na oddziałach, nie ma chętnych do pracy" - mówiła. Dodała, że pielęgniarki oczekują od dyrekcji m.in. rozwiązania tej sytuacji, szacunku i zwiększenia wynagrodzeń.

Jak informują pielęgniarki, odziały, w których może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia (np. blok operacyjny i Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka), pracują w ramach ustalonego grafiku z wyłączeniem dyżurów zleconych. Pozostałe oddziały są objęte akcją strajkową - na każdym z nich pozostała pielęgniarka oddziałowa i jedna pielęgniarka.

"Z naszego powodu nikt nie ucierpi" - zapewniła Nasiłowska. Dodała, że dzieci z gastrologii nie zostały do innych placówek przeniesione ze względu na strajk, ale z innych powodów. Wskazała, że o przyczyny tej decyzji należy pytać dyrekcję.

Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że resort liczy na szybkie rozwiązanie konfliktu przez dyrekcję placówki i pielęgniarki, ponieważ każdy jego kolejny dzień wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia małych pacjentów. Dodała, że dla kierownictwa resortu priorytetem jest zadbanie o to, by żadnemu z dzieci w wyniku powstałej sytuacji kryzysowej nie stała się krzywda. "Koniecznością jest zapewnienie kompleksowej i nieprzerwanej opieki" - podkreśla Kruszewska.

Jednocześnie MZ apeluje "o zmianę formy protestu na taką, która nie będzie negatywnie wpływać zarówno na bezpieczeństwo pacjentów jak i sytuację finansową szpitala". Resort zapewnia, że ma świadomość trudnej sytuacji finansowej CZD.

MZ przypomina, że ze względu na szczególne znaczenie instytutu i potrzebę zapewnienia ciągłości jego funkcjonowania rząd zdecydował się wesprzeć CZD, udzielając wysokiej pożyczki (przede wszystkim na spłatę zobowiązań oraz termomodernizację budynku).

W połowie grudnia 2015 r. minister skarbu państwa pozytywnie rozpatrzył wniosek CZD dotyczący udzielenia 100 mln zł pożyczki. Została ona uruchomiona w styczniu 2016 r. z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Obecnie zobowiązania ogółem Instytutu "Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka" wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne - 23 mln zł (stan na koniec I kwartału 2016 r.).

"Prosimy obie strony o rozsądny dialog z poszanowaniem dla przedstawianych argumentów" - podkreśla resort zdrowia.

W poniedziałek IPCZD w związku z zapowiadanym strajkiem prosił pacjentów, którzy mają zaplanowane przyjęcie do szpitala, o telefoniczne potwierdzenie przyjęcia. Poinformował też, że poradnie będą działały bez zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • pragnący zmian 2016-05-29 12:37:21
  A gdzie przyjaciel pana Radziwilla- mistrz Chazan?. Nie, nie. On tylko za rodzeniem ciężko chorych dzieci, a co z nimi dalej - zapewne wola boska !. Zapewne kobieto zgrzeszyłaś, że Bóg obdarował cię chorym potomstwem, albo, to ciąża a IN - VITRO, a zatem radz sobie sama. Po co polskim dzieciom CZD. Chory Kraj. Dopuszcza się wręcz do wojny ideologicznej, kiedy Opieka Zdrowotna pozostaje w głębokim kryzysie, a gospodarka przeżywa kryzys !.
 • położna 2016-05-29 11:16:02
  Jedynie wiara w zmiany w sektorze Opieki Zdrowotnej , powoduje, że nadal wykonuję ten Zawód. Zawód upokorzony, poniżany, zdegradowany do niewolniczego. Kadra wykorzystywana przez wszystkich - wypalona wewnętrzni, bez aktywnego przedstawicielstwa - obecnie, gdy ważą się losy CZD- na urlopach, a sam minister odcina się od problemu ?!. Chcą niespodziewany bunt uciąć milczeniem i społeczną dezaprobatą. Ale ? co to wniesie - poprawę jakości ?!.
 • zmiana 2016-05-29 08:31:16
  Czas, aby Rząd zabrał się za tę bandę kolesi - działaczy sektora zdrowotnego skupionego obecnie wokół pana Radziwiłła !. Panowie Ministrowie jedynie pod publikę zmieniają się stanowiskami i fotelami !. Jak zwykła banda wewnątrz siebie lojalni - od lat te same twarze, skupione wokół firm farmaceutycznych !. Partaczą i zamydlają oczy bez konsekwencji - wierni jedynie swemu choremu Kodeksowi - ochrony interesów własnych !.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-05-25 23:54:27
  Do świadomy: Protesty jak dotąd tylko pielęgniarek, gdzie górnicy i reszta społeczeństwa? czy nagle taki dobrobyt nastał, wydaje mi się wręcz odwrotowe, ceny żywności i paliwa wywiadownio w zastraszającym tempie, czy jesteśmy niewolnikami PiS we własnym kraju?
 • świadomy 2016-05-25 21:37:26
  Pan Minister urzęduje już kilka miesięcy. Stan opieki zdrowotnej ocenia nisko ( przed Czarnogórą ). Wiedział jaką sytuację w resorcie obejmuje. Wiedział, że kadra pielęgniarek i położnych od dawna monituje swe niezadowolenie !, co zrobi l pan Minister, aby zapobiec sytuacji, czy przedstawił propozycje naprawcze ???!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA