REKLAMA

Strajk w szkołach, Beata Szydło: Nie można realizować postulatów politycznych kosztem dzieci

  • Autor: PAP/AT
  • 31 marca 2017 09:19
Strajk w szkołach, Beata Szydło: Nie można realizować postulatów politycznych kosztem dzieci Premier podkreśliła, że rząd nie jest stroną protestu (fot.premier.gov.pl)

Mam nadzieję, że strajk nie będzie ingerował w normalne funkcjonowanie szkół - powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do strajku pracowników oświaty, który zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Nie można realizować postulatów politycznych kosztem dzieci  - zaznaczyła Szydło.

Premier podkreśliła, że "rząd nie jest stroną protestu".

- Zgodnie z orzeczeniem TK administracja państwowa nie może ingerować w funkcjonowanie i relacje między jednostkami samorządowymi, czyli organami prowadzącymi szkół, a instytucjami oświatowymi, których organami założycielskimi są samorządy - dodała Szydło.

Odnosząc się do postulatów ZNP, premier mówiła, że nie widzi "powodów do strajku", bo jeśli stoją za nim oczekiwania finansowe nauczycieli, to minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że przedstawi w najbliższych dniach propozycje podwyżek dla nauczycieli i są na to zapewnione środki finansowe.

Szydło podkreśliła, że jest "przeciwnikiem karania nauczycieli", a "związki zawodowe mają prawo do strajku".

- Pytanie jest tylko takie, czy strajk w placówkach oświatowych kosztem uczniów, kosztem dzieci, jest dobrym rozwiązaniem - kwitowała premier.

W piątek (31 marca) będą strajkować szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach: 7.30-15.30. Protest będzie polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy.

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny ZNP podjął na początku marca. Związek domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Vox Populi 2017-03-31 10:51:41
    Ja bym ten demagogiczny slogan rozszerzył: "Nie można realizować ambicji politycznych kosztem narodu". Tak panie Kaczyński - do ciebie mówię. Mimo że użyczasz głosu swoim marionetkom i tak wszyscy wiedzą kto naprawdę jest sprawcą tego bałaganu.
  • Ewa 2017-03-31 10:09:40
    Znów slogan "postulatów politycznych kosztem dzieci". Pani premier ( w własciwie panie prezesie)- dzieci potrzebują: 1. Stabilności a nie niespodzianek i stałych zmian. 2. Dobrych nauczycieli ( a dobry nauczyciel będzie odpowiednio motywowany poprzez konkurencyjne wynagrodzenie). 3. Bezpieczeństwa w szkole ( a temu nie sprzyjają stałe targi i utarczki). Mało? Nie, bardzo dużo. Nie potrzebujemy "dobrych zmian" - potrzebujemy stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa, którego nie daje ten rząd.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA