REKLAMA

Strażacy kontrolują obiekty w Warszawie. Sprawdzają bezpieczeństwo szczytu NATO

  • Autor: PAP/GP
  • 14 kwietnia 2016 07:33
Strażacy kontrolują obiekty w Warszawie. Sprawdzają bezpieczeństwo szczytu NATO W sumie szczyt NATO w Warszawie ma zabezpieczać dodatkowo 350 strażaków. (fot.:pixabay.com)

• Strażacy sprawdzają miejsca, w których będą mieszkać i prowadzić rozmowy uczestnicy lipcowego szczytu NATO w Warszawie.
• Jak mówi szef PSP st. bryg. Leszek Suski, obecnie na 40 sprawdzonych obiektów pięć nie ma pozytywnej rekomendacji strażaków; chodzi np. o dojazd pożarowy.

Komendant główny PSP podkreśla, że choć oba zbliżające się wydarzenia - szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży - mają inny charakter i inną skalę, to wiele rozwiązań stosowanych w trakcie ich zabezpieczenia będzie podobnych. Jak sprecyzował, w Warszawie wystawione zostaną m.in. stałe i czasowe posterunki strażaków (jeden, dwa wozy z załogami) - np. wzdłuż tras przejazdów - tak, by przyspieszyć dojazdy do ewentualnego zdarzenia.

- Zabezpieczymy wszystkie obiekty, w których będą miały miejsce spotkania związane ze szczytem NATO. Przykładowo Stadion Narodowy (gdzie odbędzie się szczyt) został sprawdzony już dwukrotnie, sprawdzimy go jeszcze raz. Na stadionie ma się znaleźć tymczasowa, dodatkowa zabudowa - kontrolujemy to już teraz przy opracowaniu jej projektu. Sprawdzamy, z jakich materiałów będzie wykonana, w którym miejscu powstanie, czy nie utrudni ewakuacji, czy nie będzie problemu przy instalacji elektrycznej - mówi Suski.

Jak dodaje, trzeba wykluczyć nawet prozaiczne sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie.

- Chodzi nawet o takie kwestie, jak chociażby przewody zasilające, aby nie znalazły się na drodze ewakuacyjnej - dodaje komendant.

Przeczytaj: Debata nad polityką spójności w Krakowie

Do tej pory strażacy sprawdzili już 40 obiektów - hotele, miejsca rozmów kuluarowych.

- Pięć z tych obiektów nie dostało naszej pozytywnej rekomendacji. To są drobiazgi, jeśli zostaną usunięte, to ta rekomendacja będzie. Wszystkie te obiekty są dopuszczone do użytkowania, spełniają wymogi; chodzi o takie kwestie jak przykładowo dodatkowy dojazd pożarowy - mówi Suski.

W sumie szczyt NATO w Warszawie ma zabezpieczać dodatkowo 350 strażaków. Jak zapewnia szef PSP, będą to strażacy z Warszawy.

- W tej chwili sama Warszawa liczy ponad 1000 strażaków, w woj. mazowieckim jest ich 4 tys. Mamy odpowiednie zasoby ratownicze, jesteśmy dobrze wyposażeni - podkreśla.

Jak dodaje, wozy strażackie zostaną postawione m.in. w pobliżu hoteli.

- Tak naprawdę musimy być przygotowani na różnego rodzaju sytuacje i scenariusze. Przykładowo problem z zasilaniem energią elektryczną - mamy swoje agregaty prądotwórcze, które możemy podłączyć od razu - mówi Suski.

Dodatkowo zabezpieczone przez strażaków mają być też trasy przejazdów kolumn z VIP-ami, dworzec i lotniska: im. Chopina w Warszawie i w Modlinie.

- Wzmocnimy stałymi posterunkami lotniskową straż pożarną. Nasze jednostki - w trakcie szczytu - będą na stałe na lotnisku, tak by nie tracić czasu na dojazd. Zmieniać się będą jedynie załogi - mówi komendant główny.

Kontrolowane są też miejsca, które nie mają związku z programem szczytu - m.in. zakłady produkcyjne tzw. zwiększonego ryzyka, stacje benzynowe.

- Postulujemy (do wojewody) o ograniczenie i zdyscyplinowanie dostaw paliw do stacji benzynowych w tym okresie. Chodziło o to, by zapasy paliwa na stacjach były uzupełniane przed szczytem - mówi komendant.

Jak wyjaśnia, nie chodzi tylko o ewentualne zagrożenia terrorystyczne, ale przede wszystkim o kolizje, wypadki, utrudnienia w ruchu i inne sytuacje, które mogą mieć miejsce w tak dużym mieście jak Warszawa.

- Przygotowując się do szczytu, musimy też brać pod uwagę np. manifestacje - podkreśla komendant.

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA