REKLAMA

Strażacy protestowali pod kancelarią premiera

  • Autor: PAP
  • 25 września 2015 16:36
Strażacy protestowali pod kancelarią premiera Strażacka Solidarność złożyła petycję do premier Ewy Kopacz

Wzrost funduszu płac o 17 proc. i stawka za nadgodziny w wysokości minimum 100 proc. stawki godzinowej to główne postulaty strażaków z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarności skierowane do premier Ewy Kopacz.

Przedstawiciele Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność, którzy od 22 września przeprowadzali protest w miasteczku namiotowym przed KPRM, w piątek złożyli na ręce wiceministra SW Stanisława Rakoczego petycję, zaadresowaną do premier Ewy Kopacz. W piśmie znalazły się m.in. postulaty wzrostu funduszu wynagrodzeń do 17 proc. w najbliższych latach i stawki nadgodzinowej w wysokości minimum 100 proc. stawki godzinowej.

- W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że MSW jeszcze raz przejrzy swoje środki i spróbuje się ustosunkować do naszych postulatów - poinformował przewodniczący Sekcji Robert Osmycki. Jak dodał, w związku z taką odpowiedzią MSW związek podjął decyzję o zamknięciu miasteczka namiotowego. Przyznał, że miała na to wpływ także rozpoczynająca się kampania wyborcza. - Nie chcieliśmy, żeby nasz protest łączony był z kampanią polityczną; on jest ekonomiczny - wyjaśnił Osmycki.

Trudno utrzymać jednostki strażackie

Osmycki powiedział, że obecnie sytuacja w komendach straży jest "ciężka". Jak mówił, komendanci muszą przenosić środki na utrzymanie jednostek z funduszu wynagrodzeń - w tym roku było to 28 mln zł, a prognozy na przyszły rok przewidują kwotę sięgającą nawet 40 mln zł. Dlatego strażaccy związkowcy żądają, aby "rząd w nowym projekcie budżetu państwa zabezpieczył odpowiednie środki na funkcjonowanie komend".

Innym postulatem jest podniesienie stawki za nadgodziny. Przewodniczący podkreślał, że strażacy to jedyny zawód o tzw. wysokim współczynniku zaufania społecznego, gdzie za nadgodziny płaci się mniej niż za zwykłe godziny pracy. Dlatego związkowcy postulują, by podnieść stawkę za nadgodziny z 60 proc. stawki godzinowej - do minimum 100 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA