REKLAMA

Streżyńska: czas przejść od Polski papierowej do cyfrowej

 • Autor: pt/pap
 • 17 października 2016 13:21
Streżyńska: czas przejść od Polski papierowej do cyfrowej Anna Streżyńska (fot.twitter.com)

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski - mówiła szefowa MC Anna Streżyńska podczas spotkania ws. możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego przez serwisy bankowe.

Od poniedziałku klienci banku PKO BP mogą bez wychodzenia z domu założyć profil zaufany za pośrednictwem system elektronicznego tego banku. Kolejnych kilkanaście instytucji prywatnych, m.in. firmy telekomunikacyjne, banki, podpisało porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji o możliwości testowania tej usługi.

Do tej pory, aby móc korzystać z profilu zaufanego, trzeba było udać się do urzędu, aby potwierdzić swoją tożsamość. W przypadku założenia profilu za pośrednictwem banku nie będzie to konieczne.

"Oddając możliwość założenia profilu zaufanego podmiotom komercyjnym powodujemy, że nie musimy udawać się do autoryzowanej jednostki administracji publicznej, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu powodujemy coraz większą powszechność tego rozwiązania" - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Testy w instytucjach

Jak dodała, pierwszym bankiem, który przeszedł specjalne testy bezpieczeństwa i umożliwia założenie profilu zaufanego za pośrednictwem swoich systemów, jest PKO BP, ale kolejnych 17 instytucji jest w trakcie testów i powinny one dołączać sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni.

"Wszystkie nasze działania mieszczą się w wielkiej i ważnej dla państwa inicjatywie od papierowej do cyfrowej Polski, której głównym celem jest uwolnienie potencjału gospodarczego i naszego osobistego związanego z usunięciem nadmiernych procedur, nadmiernej ilości papieru" - oceniła Streżyńska.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki podkreślał, że "takie otwarcie naszej administracji na obywatela za pośrednictwem biznesu jest też dowodem na to, że ufamy biznesowi".

Ludzie nie chcą chodzić do urzędu żeby uzyskiwać pozwolenia na wycięcie drzew ze swojej działki, czy sprawdzić, czy mają jakieś zaległości podatkowe, tylko przez ten profil uzyskać takie informacje - dodał.

Nowe etap

"Mam przekonanie, że tworzymy zupełnie nowy etap w historii relacji między administracją publiczną a obywatelem, i jest to krok w bardzo dobrym kierunku" - podkreślił Morawiecki.

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS, ale też np. EMP@TIA - MPiPS); posługując się nim można drogą elektroniczną złożyć wniosek np. o wydanie dowodu osobistego, odpisu aktu stanu cywilnego, założyć firmę, wyrejestrować samochód bez konieczności wychodzenia z domu.

Sam profil zaufany to zestaw specjalnych danych, które identyfikują obywatela w systemach informatycznych e-administracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Daria 2016-10-18 10:38:09
  Nie była bym taka krytyczna odnośnie samego banku jak i wprowadzanie profilu zaufanego. Hejtować można, ale po co. Dobra inicjatywa idąca w słuszną stronę.
 • Czytelnik 2016-10-17 13:55:51
  Przykład tego banku chyba nie zbyt trafiony. Przecież do transakcji korporacyjnych używany była do niedawna najstarsza aplikacja bodajże w Europie. Czas najwyższy na zmiany. Nie ma się czym chwalić. Szkoda, że tak duży Bank poszedł dopiero teraz w ślady za innymi. Widocznie znaczny ubytek klientów zmusił i tego molocha. Zakładanie tzw profilu zaufanego w tym banku - bym się nie odważył. Wzajemna akceptacja certyfikatów i profili zaufanych na rynku Europejskim to dobra ścieżka. Kolejną ścieżką to uwolnienie centralnego generowania podpisów elektronicznych tylko przez 4 jedynie słuszne konsorcja i zezwolenie innym podmiotom na taką działalność. A sądzę, że radykalną poprawą sytuacji w tej materii byłoby z urzędu nadanie każdemu Obywatelowi tego Kraju darmowego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wydaje się być to utopią? Niektórych krajach w Europie Administracja o tym pomyślała i nie narzeka na obciążenie budżetu. Zamówienie publiczne powinno uwzględniać również inne - zagraniczne podmioty certyfikacyjne.
 • ssd 2016-10-17 13:44:33
  Tylko po co ???? Po co ta cyfryzacja ? Żeby łatwiej dane wyciekały, żeby więcej ludzi przy tym pracowało? Żeby był system podatny na awarie ? A co jak będzie wojna ? Wszystkie dane w elektronice wówczas giną ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA