REKLAMA

Studenci krytycznie o rządzie PO. Minister nauki odpowiada

  • Autor: PAP
  • 21 października 2015 19:05
Studenci krytycznie o rządzie PO. Minister nauki odpowiada Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska (fot. nauka.gov.pl)

Dziś (21 października) w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Uczestnicy przekonywali, że wyższe szkolnictwo w Polsce pogrążone jest w głębokim kryzysie.

W ramach środowego happeningu na placu przed Pałacem Staszica, humaniści ustawili postument symbolizujący potencjał naukowy obywateli. Na konstrukcji z palet ułożyli dyplomy i prace naukowe, zaś uczestnicy spotkania, przy wtórze żałobnych utworów, złożyli tam kwiaty.

Następnie humaniści, ubrani w maski ze zdjęciem premier Ewy Kopacz, palili w koksowniku prace naukowe. Wtórowały im syreny alarmowe, a w tle trzymano transparent z napisem "zobacz, co rząd robi z polską nauką".

Humaniści: polska polityka naukowa do zmiany

- Przyszliśmy tu, żeby podsumować ośmioletnią politykę rządu, politykę destrukcji szkolnictwa wyższego - mówił reprezentant komitetu, Aleksander Temkin.

Mówiąc o kryzysie szkolnictwa wyższego zauważył, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rząd likwidował wydziały uczelni, że na uniwersytetach blokuje się etaty dla doktorantów, i że pod względem nakładów na naukę Polska znajduje się na szarym końcu Unii Europejskiej. - Będziemy tutaj pilnować każdego rządu, jeżeli nie zostanie zmieniona polska polityka naukowa. A polskie uczelnie na to zasługują - dodał.

Humaniści podkreślają, że przed wyborami chcieli "wysłać jasny sygnał, że obecna polityka wobec szkolnictwa wyższego nie może być kontynuowana - niezależnie od tego, jakie partie obejmą rządy po wyborach".

Minister nauki: to happening polityczny

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska odnosząc się do protestu oceniła w rozmowie z PAP, że dobrze, iż studenci interesują się sytuacją nauki i kultury. "Ale tego typu happening na kilka dni przed wyborami ma charakter polityczny. Ośmiu lat pracy w obszarze nauki nie da się podsumować za pomocą happeningu. Odnoszę wrażenie, że ten happening to jest sygnał bardziej dla przyszłego rządu. Przedstawiciele KKHP na temat swoich postulatów powinni rozmawiać już z przyszłym rządem, jakikolwiek on by nie był" - powiedziała minister.

Jak podkreśliła, wbrew ocenie KKHP, stan polskich uczelni nie jest katastrofalny. Nie jest też prawdą - mówiła minister - że jakieś uczelnie upadają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sceptyk 2015-10-21 20:15:34
    Afera z lewymi habilitacjami wyszła niedawno, ale odpowiedzialni za to POpaprańcy i niszczycielska ministerka na każdą inicjatywę znajdą swoje POdłe chwyty i ustawy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA