REKLAMA

Sudan zwolni 80 więźniów politycznych

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 lutego 2018 08:28
Sudan zwolni 80 więźniów politycznych Władze Sudanu zatrzymały wiele osób po masowych protestach. (fot. Shutterstock, Inc.)

Władze Sudanu oświadczyły, że w najbliższych dniach zwolnią z aresztu 80 zatrzymanych, którzy zostali osadzeni w więzieniach śledczych w stolicy kraju, Chartumie, po masowych protestach przeciwko podwyżkom, jakie miały miejsce przed miesiącem.

Korespondent agencji Reutera podał, że dotychczas z aresztów wypuszczono około 40 osób, co widział na własne oczy. Nadal przetrzymywani są jednak w nich liderzy sudańskiej opozycji - zaznacza w komentarzu do jego korespondencji Reuters.

Rodziny oswobodzonych czekały na swych bliskich przed budynkami aresztów. Witały ich w niedzielę, wznosząc okrzyki: "Wolność! Wolność!" i śpiewając pieśni patriotyczne - pisze Reuters.

Także w niedzielę (18 lutego) grupa demonstrantów rozpoczęła pikietę przed jednym z więzień. Protestujący, którzy zasiedli przy wejściu do aresztu, zapowiedzieli, że nie ruszą się stamtąd dopóty, dopóki ostatni więzień polityczny nie opuści jego murów.

Zapowiedź zwolnienia zatrzymanych przed miesiącem uczestników antyrządowych zamieszek jest wiązana przez komentatorów ze zmianą na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. Przed tygodniem generał broni Ismat Abdul-Rahman Zain-al-Abdin zastąpił na stanowisku ministra spraw wewnętrznych Sudanu skompromitowanego gen. Hamida Mannama.

Niezależnie od tych roszad personalnych bliski doradca prezydenta marszałka Omara Hasana Ahmeda el-Baszira przypisał decyzję o zwolnieniu aresztowanych głowie państwa - zaznacza Reuters.

Agencja przypomina, że Baszir, sprawujący władzę od 1989 roku (kolejna reelekcja w 2015 r.), został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania - w 2009 i 2010 roku. ONZ szacuje, że w czasie konfliktu w Darfurze od 2003 roku zginęło ponad 300 tys. ludzi. Baszir odrzuca stawiane mu zarzuty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA