REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie: "Może ktoś się nawróci? Bywały takie przypadki"

 • Autor: pap
 • 05 marca 2016 11:02
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie: "Może ktoś się nawróci? Bywały takie przypadki" - Wcześniejszy rząd traktował ŚDM jako wydarzenie o charakterze lokalnym. My uważamy, że ma charakter międzynarodowy, bo to nie tylko Światowe Dni Młodzieży, ale też wizyta papieża Franciszka w naszym kraju - mówi minister Beata Kempa (fot.:facebook/Beata Kempa)

- Zapraszamy młodych z całego świata do nas, na Światowe Dni Młodzieży. W Polsce zadbamy o ich bezpieczeństwo i o wszystkie rzeczy, które są dla nich ważne. Chcemy, by przeżyli wspaniałe chwile - mówi szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek.

Pytana o znaczenie ŚDM, Kempa powiedziała, że dla rządu i prezydenta jest to kwestia prestiżu naszego kraju. "Myślę, że te wydarzenia pokażą Polskę od jak najlepszej strony, że potrafimy zadbać o każdego, kto tu przybędzie" - powiedziała.

"Bardzo się staramy, by ci młodzi ludzie mieli zapewnione bezpieczeństwo i wszystko to, czym żyją, czyli dostęp do internetu, komórki; by mieli możliwość kontaktowania się z kolegami na całym świecie i przekazywali im swoje pozytywne emocje" - dodała. Przyznała, że rząd ma świadomość, iż jest to duże wyzwanie - w sensie logistycznym i zapewnienia bezpieczeństwa, że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. "Na tym bardzo się skupiamy" - zapewniła.

"Wcześniejszy rząd traktował ŚDM jako wydarzenie o charakterze lokalnym. My uważamy, że ma charakter międzynarodowy, bo to nie tylko Światowe Dni Młodzieży, ale też wizyta papieża Franciszka w naszym kraju. Dlatego zabezpieczenie tych wydarzeń należy nie tylko do organizatora, czyli strony kościelnej, ale także do władz" - wyjaśniła Kempa.

Pytana, czy ŚDM mają być także sygnałem, że Polska jest krajem katolickim, gdzie władze państwowe respektują wartości chrześcijańskie, odpowiedziała, że jak najbardziej. "Tak, to pokazuje, jakim krajem jest Polska: krajem katolickim, chrześcijańskim, ale i otwartym dla każdego, przyjaznym. Krajem, który zaprasza młodych ludzi do siebie. Bardzo byśmy chcieli, by za jakiś czas znowu do nas wrócili, tym razem turystycznie" - powiedziała szefowa kancelarii premiera.

Dodała, że zaproszenie na ŚDM nie jest kierowane tylko do katolików, bo na spotkanie z papieżem może przyjechać każdy. "Może ktoś dzięki temu wydarzeniu się nawróci? Bywały takie przypadki. Ale ważne jest samo spotkanie młodych, ich relacje. Jeżeli wydarzenia w Polsce będą dla nich radością i pozostaną w pamięci niezapomniane, to będziemy bardzo zadowoleni" - zaznaczyła.

"Mam nadzieję, że również ojciec święty wyniesie z Polski jak najlepsze wrażenia" - dodała Kempa.

Opowiadała, że uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w 1991 roku, w Częstochowie. "Pamiętam tamtą atmosferę i nawet jeżeli czasem bywało niewygodnie, to tego się nie odczuwało. Te emocje, radość, przeżywanie, zwłaszcza wiary - warto coś takiego przeżyć. To naładowanie akumulatorów na więcej niż połowę życia" - wspominała.

Dodała, że gdy uczestniczyła w ŚDM, była już dorosłą osobą, pracowała, miała rodzinę. "Wcześniej byłam na spotkaniu z papieżem w 1983 roku, jeszcze przed maturą, też w Częstochowie. Ta atmosfera tak wryła mi się w pamięć, że nie wyobrażałam sobie, bym i tym razem nie pojechała" - mówiła.

"Każde wspomnienie w mediach tych wydarzeń, to taka łezka w oku. Przypomnienie tych emocji, ugruntowanie zasad wiary i przekazu Jana Pawła II. To były twarde słowa, wymagające przesłanie. Ale one zostały na dalsze życie" - powiedziała.

Dodała, że teraz na ŚDM wybierają się jej dorosłe już dzieci. "I bardzo się z tego cieszę. Nie wyobrażają sobie, by ich tam nie było i nie chcą żadnych uprzywilejowanych miejsc" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawda jest okrutna 2016-03-07 05:44:52
  Kto to mówi, autorka całego zamieszanie wokół TK.
 • skup żywca 2016-03-06 10:56:41
  Do wandula57: spędem nazywano w PRL - skup zwierząt świń , byków itd. Straszne porównanie z twojej strony do SDM , trzeba mieć w sobie nienawiść , jad i zemstę , żeby takie bzdury i dyrdymały wypisywać. Co mnie obchodzą twoje dzieci , widać wychowałeś je w duchu piekła i szatana oraz demona i ciemiężcy rodem z panujących nam w czasach SB - współpracowników TW. Wybierz się na skup żywca wieprzowego lub wołowego i pokaż dzieciom swoim , jak to się odbywa obecnie taka procedura kupna - sprzedaży.
 • wandula57 2016-03-06 09:37:04
  Moje dzieci na ten spęd się nie wybierają. I bardzo dobrze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA