REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży zakończone. Prezydent pożegnał papieża Franciszka

  • Autor: PAP/jk
  • 31 lipca 2016 20:14
Światowe Dni Młodzieży zakończone. Prezydent pożegnał papieża Franciszka Para prezydencka pożegnała papieża Franciszka. (Fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter)

• W niedzielę (31 lipca) papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce.
• O godz.19.30. samolot - boeing 787 - LOT-u, którym papież wraca do Rzymu, odleciał z części wojskowej lotniska w Balicach.
• Papieża pożegnał m.in. prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda.

Mimo złej pogody na lotnisku na papieża czekał tłum wiernych. Samochód z Franciszkiem przejechał bardzo wolno wzdłuż barierek odgradzających ludzi. Papież uśmiechał się i błogosławił tych, którzy go żegnali. Funkcjonariusze BOR zabierali kwiaty wierni przekazywane przez wiernych papieżowi.

Papież wychodząc z auta podziękował chroniącemu go funkcjonariuszowi BOR, uścisnął jego dłoń. Następnie tuż przed wejściem na schody prowadzące do kabiny samolotu pożegnał się z prezydentem Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Papieża żegnał też metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Przybyli także premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu.

W ceremonii pożegnania wzięła też udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Wylot papieża do Rzymu opóźnił się o godzinę - pierwotnie planowano, że samolot wystartuje o godz.18.30.

Światowe Dni Młodzieży

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W niedzielę (31 lipca) papież Franciszek podziękował młodym za zaangażowanie. Podczas spotkania z wolontariuszami zrezygnował z odczytania swojego przygotowanego wcześniej wystąpienia i zdecydował się na spontaniczną wypowiedź.

- Powiedziano mi, że mogę mówić w każdym języku, bo wszyscy macie tłumaczenie, czy tak? - zapytał, a zebrani odpowiedzieli, że tak.

- Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży to przygoda, prawdziwa przygoda. (…) Chcę wam wszystkim podziękować wolontariuszom, za wszystko co zrobiliście, za te godziny modlitwy, które poświęciliście, bo ja wiem, że te dni zostały zorganizowane dzięki ogromnej ilości pracy i równie, dużej ilości modlitwy - dodał Franciszek.

Papież dziękował też kapłanom i zakonnicom.

Wizyta papieża to wielkie wydarzenie

Jak zaznaczył proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd, każde spotkanie z papieżem było "wielkim wydarzeniem, bo każde wydarzenie było świętem naszej wiary".

- Wsłuchiwaliśmy się w głos tego niezwykłego proroka. Zapamiętamy to, że Bóg pragnie być blisko każdego człowieka, że Bóg jest naszym Ojcem, który ciągle nas kocha i który ciągle nas szuka - mówił duchowny.

Dodał, że ojciec święty chciał nam powiedzieć i to usłyszeliśmy, abyśmy "nie zatracili wrażliwości na miłość Boga, a jednocześnie, żebyśmy tę miłość ponieśli do naszych braci, tych najbardziej potrzebujących - tych, którzy cierpią niedostatek, głód, ubóstwo oraz tych, którzy są zagubieni w dzisiejszym świecie".

Kolejne ŚDM w Panamie

Następne Światowe Dni Młodzieży – po dwóch na poziomie diecezjalnym – odbędą się w roku 2019, w Panamie - ogłosił w niedzielę papież Franciszek na mszy posłania w Brzegach, kończącej tegoroczne ŚDM w Krakowie.

- Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II. I dlatego z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży – po dwóch na poziomie diecezjalnym – będzie w roku 2019, w Panamie - powiedział papież Franciszek na zakończenie mszy św. w Brzegach wieńczącej tegoroczne ŚDM.

Na niedzielnej (31 lipca) mszy posłania w Brzegach obecny był prezydent Republiki Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku (29 lipca) przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA