REKLAMA

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, premier: Chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa

  • Autor: PAP/AT
  • 23 stycznia 2018 14:18
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, premier: Chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa Premier podczas rozmów na Forum Ekonomicznym poruszy też temat polityki prorodzinnej (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Moje kilkadziesiąt spotkań, które odbędę się w Davos, na pewno będą dotyczyły tego, żeby budować społeczną gospodarkę rynkową w Polsce poprzez wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej. Będę też promował politykę solidarnościową - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  • We wtorek (23 stycznia) wieczorem premier udaje się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne.
  • Weźmie tam udział w debatach dotyczących przyszłości Europy i spotka się też z szefami rządów i państw.
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos będzie promował politykę solidarnościową.

We wtorek (23 stycznia) wieczorem premier udaje się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne; weźmie tam udział w debatach dotyczących przyszłości Europy. Spotka się też z szefami rządów i państw.

Morawiecki został spytany na konferencji prasowej o cele wizyty w Davos. "Moje kilkadziesiąt spotkań, które tam odbędę, na pewno będą dotyczyły tego, żeby budować społeczną gospodarkę rynkową w Polsce poprzez wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i będę też promował politykę solidarnościową, bo ona się sprawdza. Poprzez solidarność międzypokoleniową, solidarność społeczną, nasze programy społeczne, chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa" - mówił premier.

Dodał, że podczas rozmów na Forum Ekonomicznym poruszy też temat polityki prorodzinnej. Zdaniem Morawieckiego, będzie ona dla Polaków "tym mocniejsza i lepsza, im lepiej Polska będzie sobie radzić na arenie międzynarodowej". Podkreślił, że na jej jakość będzie mieć też wpływ to, "jak bardzo" Polska będzie mogła "sugerować" innym krajom swoje propozycje w międzynarodowej polityce gospodarczej.

Morawiecki zaznaczył, że Polska będzie w Davos zwracać też uwagę innych państw na konieczność walki z wyłudzeniami podatkowymi. Powiedział, że dzięki polskiej polityce w tym zakresie ściągalność podatku VAT wzrosła rok do roku o 23 proc. "W zeszłym roku mamy już 157 mld w porównaniu do 127 mld rok wcześniej" - mówił.

Podkreślił, że podczas Forum Ekonomicznego uczestnicy będą też dyskutować o nierównościach społecznych w wielu krajach. "Musimy z powrotem sklejać świat, społeczeństwa. W wielu krajach poziom nierówności poszedł za daleko" - ocenił premier.

Zaznaczył, że walka z nierównościami to też cel polskiego rządu. "To jest część naszej polityki, czyli doganianie krajów zamożnych po to, żebyśmy mogli zaoferować jak najlepszy pozom życia dla naszych seniorów, rodzin, młodzieży - o tym też będę mówił Davos na różnych panelach, żeby patrzeć na wymiar społeczny, żeby walczyć z rajami podatkowymi, ponieważ tam uciekają najbogatsze firmy, najbogatsi ludzie. W ten sposób de facto okradając swoje społeczeństwa" - powiedział szef rządu.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentować będą zarówno premier Morawiecki jak i prezydent Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-01-23 23:07:25
    Panie Premierze: co to jest "solidarność międzypokoleniowa"? Czyżby chodziło o ogłoszenie, że do 2030 roku zostanie przygotowany (na papierze?) "pakiet emerycki", czy jak toto nazywają pseudo językoznawcy zatrudniani przez Rząd? Dobrze się wsłuchajcie w Pana Premiera wypowiedzi, a wkurzać się będziecie znacznie częściej niż za Pani Beaty. Ale rozumiem, polityka wymaga "kłamstwa i krętactwa", a nawet "tym stoi". Nie rozumiem tylko jak ludziska mogą uwielbiać rządową propagandę: szydzenie "dobrej zmiany" z 6 tys, "Bieńkowskiej", oraz uwielbienie (nie tylko "dobrej zmiany") dla 300 tys, "Morawieckiego"? Cud!?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA