REKLAMA

Świętokrzyskie: w gminach zwycięskie PiS, tylko w jednej PSL

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 16:58
Świętokrzyskie: w gminach zwycięskie PiS, tylko w jednej PSL PiS odebrało PSL wielu wyborców na wsi. Fot. pixabay

Gmina Wojciechowice w powiecie opatowskim to jedyna gmina województwa świętokrzyskiego, w której podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych nie zwyciężyło PiS, a PSL. Jednak ludowcy, w stosunku do poprzednich wyborów, stracili tam na poparciu.

W Wojciechowicach na PSL zagłosowało 37,9 proc. wyborców, a na PiS - 30,15 proc. Ludowcy uzyskali tu o 116 głosów więcej niż PiS. Trzeci wynik miał komitet Kukiz’15 - 10,56 proc., czwarty Zjednoczona Lewica i PO - oba ugrupowania uzyskały po 6,75 proc. głosów. Komitet KORWiN zdobył poparcie 3,07 proc., Partia Razem - 2,01 proc., a Nowoczesna - 1 proc. wyborców.

Frekwencja w głosowaniu wyniosła 46,01 proc.

Także kandydat ludowców do Senatu, wiceminister gospodarki, zarazem przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk zwyciężył w Wojciechowicach (43,51 proc. głosów), choć w całym okręgu senackim (nr 82) miał czwarty wynik (po zwycięskim Jarosławie Rusieckim z PiS, Janie Maćkowiaku z PO i Grzegorzu Gajewskim z Kukiz‘15).

Według wójta gminy Szymona Sidora (bezpartyjny), PSL nie odniosło na jej terenie sukcesu, jeśli weźmie się pod uwagę wyniki głosowania sprzed czterech lat.

W 2011 r. sejmowa lista PSL miała tu o 117 głosów więcej niż obecnie, a lista PiS - o 142 głosy mniej (przy ówczesnej frekwencji 41,84 proc.). Różnica w liczbie głosów, które uzyskały wtedy obie partie, to 375 na korzyść ludowców.

"Nie byłbym bardzo przekonany, że PSL odniosło sukces w gminie Wojciechowice. Uważam że to właśnie PiS odniosło tu sukces" - podkreślił w rozmowie z PAP Sidor.

Jak mówił wójt, kampania wyborcza w wykonaniu przedstawicieli obu ugrupowań nie była w gminie "nachalna". "Ani PiS, ani PSL nie prowadziły w poszczególnych miejscowościach +brudnej kampanii+" - ocenił.

Sidor zauważył, że z terenu gminy Wojciechowice pochodzi szef struktur ludowców w powiecie (uznawanym za jeden z bastionów PSL w regionie), starosta opatowski Bogusław Włodarczyk. Zdaniem Sidora mniejszej liczby głosów oddanych na partię, nie można uznać za dobry rezultat także w tym kontekście.

W Wojciechowicach PSL regularnie wygrywa wybory

Także podczas pierwszej tury ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, najlepszy wynik miał tu kandydat ludowców, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W gminie Wojciechowice jest 20 sołectw, które zamieszkuje ok. 4,2 tys. osób. To typowo rolnicza gmina, gdzie dominują małe, rodzinne gospodarstwa. Występują tu bardzo dobre ziemie uprawne - I i II klasy. "Rolnictwo ciągle się tu rozwija, ale nie jest wielkoobszarowe. Dobrej jakości gleby są jednak czasem przekleństwem, przykładowo - gdy chcemy sprowadzić inwestora i trzeba odrolnić grunty" - opisywał Sidor.

Na 102 gminy województwa świętokrzyskiego, PiS wygrało w 101. W całym regionie (okręg nr 33) ugrupowanie uzyskało poparcie 42,81 proc. wyborców, uzyskując dziewięć z 16 mandatów. Druga była PO - 17,25 proc. głosów i trzy mandaty. Parlamentarzystów do Sejmu wprowadziły także PSL - 9,51 proc. (dwa mandaty), komitet Kukiz ’15 - 9,41 proc. (jeden mandat) oraz Nowoczesna - 4,98 proc. (jeden mandat). Frekwencja w głosowaniu wyniosła 46,81 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA