REKLAMA

System wyborczy do zmiany: Propozycja zmian trafiła na biurko prezydenta

  • Autor: PAP/MN
  • 23 grudnia 2016 12:18
System wyborczy do zmiany: Propozycja zmian trafiła na biurko prezydenta Ruch Kontroli Wyborów w liście do prezydenta wyraził również gotowość wzięcia udziału w ewentualnych pracach zespołu opracowującego nowy system wyborczy. (fot. premier.gov.pl)

• Ruch Kontroli Wyborów przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie koncepcję zmian systemu wyborczego.
• W propozycjach Ruchu znajduje się m.in. uchylenie Kodeksu Wyborczego, wygaśnięcie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej oraz likwidacja ciszy wyborczej.
• Ruch Kontroli Wyborów powstał w odpowiedzi na "niespotykaną w historii skalę nieprawidłowości wyborczych w trakcie wyborów samorządowych w 2014 r." - podkreślono w liście do prezydenta.

Przedstawiciele Ruchu zaznaczyli, że koncepcja zmian systemu wyborczego została opracowana na prośbę marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wyrażoną przez niego na zjeździe Ruchu Kontroli Wyborów 22 listopada 2015 r. w Warszawie.

Ruch w swojej koncepcji proponuje uchylenie Kodeksu Wyborczego, a tym samym wygaśnięcie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej z Krajowym Biurem Wyborczym oraz Komisarzy Okręgowych.

Wśród propozycji znalazły się także: zapisanie całości przepisów wyborczych w jednej ustawie, wprowadzenie "prostego, transparentnego i bezawaryjnego" systemu informatycznego, monitoring i obligatoryjna rejestracja wideo całego procesu wyborczego, stworzenie ogólnokrajowego spisu wyborców z dostępem telefonicznym z poziomu Obwodowej Komisji Wyborczej (OKW) poprzez gminne Biura Ewidencji Ludności (BEL)i obowiązkową aktualizacją online oraz natychmiastowa publikacja wyników w obwodach i okręgach w internecie.

Ruch Kontroli Wyborów w swojej koncepcji proponuje liczenie głosów w okręgach, zredukowanie roli gmin w procesie wyborczym, oddzielenie sądów od komisji wyborczych oraz wprowadzenie surowych sankcji finansowych i karnych za naruszenie procedur wyborczych. Zgodnie z przedstawionymi przez ruch pomysłami zmian przekroczenie 5 proc. głosów nieważnych spowodowałoby konieczność powtórzenia wyborów, podobnie jak wystąpienie istotnej liczby naruszeń procedur wyborczych.

Czytaj też: Budżet, podatki, Mieszkanie Plus, bezpieczeństwo: Szydło wyjawia plany rządu na 2017 r.

Według Ruchu zlikwidowana powinna być cisza wyborcza, urny do głosowania miałyby być półprzezroczyste, a "pudła" do głosowania miałyby mieć daszek zabezpieczający tajność głosowania przed kamerą.

Ruch Kontroli Wyborów w liście do prezydenta wyraził również gotowość wzięcia udziału w ewentualnych pracach zespołu opracowującego nowy system wyborczy oraz przyszłej komisji parlamentarnej. "Tylko gruntowna i dobra zmiana prawa wyborczego jest szansą na uczciwe wybory w przyszłości" - podkreślił ruch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Betty 2016-12-27 22:39:21
    A co ten wspanialy ruch kontroli wyborów proponuje w zamian w momencie wygasniecia PKW i Krajowego Biura Wyborczego a tym samym likwidacji delegatur? Rozumiem ze wybory będą przeprawodzac przypadkowi ludzie tak? Super powodzenia
  • Tomek 2016-12-23 14:34:07
    Mam nadzieję że prezydent weźmie udział w tych pracach bo to jest bardzo dobra zmiana co proponuje Ruch Kontroli Wyborów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA