REKLAMA

Sytuacja w górnictwie w Sejmie, Tobiszowski: Łączymy PGG i KHW, by ratować miejsca pracy

 • Autor: GP
 • 14 grudnia 2016 11:34
Sytuacja w górnictwie w Sejmie, Tobiszowski: Łączymy PGG i KHW, by ratować miejsca pracy Grzegorz Tobiszowski jest posłem z okręgu górnośląskiego. (fot.:PiS/youtube.com)

Rośnie niezadowolenie górników na Śląsku, którzy szykują się do protestów. Tymczasem w Sejmie również gorąco. - Niech to wybrzmi na całą Polskę: Wszyscy górnicy KWK Makoszowy mają ofertę pracy! Łączymy PGG i KHW, by ratować miejsca pracy - grzmiał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister w resorcie energii.

Na Śląsku gorąco - załogi kopalń Krupiński i Makoszowy, które protestują przeciwko likwidacji swoich zakładów pracy, otrzymały pełne poparcie NSZZ "Solidarność". Niewykluczone, że jeszcze przed Świętami dojdzie do okupacji kopalń. Tymczasem już w piątek (16 grudnia) w Zabrzu ma się odbyć pierwsza demonstracja. Górnicy nie wykluczają również pikiet pod biurami posłów PiS oraz ulicznych marszy na Śląsku.

Czytaj też: Rząd podjął decyzję o połączeniu Katowickiego Goldingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG)

Gorąco było też w środę (14 grudnia) w Sejmie, gdzie pojawili się również górnicy z kopalni Makoszowy. - Na Śląsku trwają protesty - mówił Krzysztof Gadowski, poseł PO, który zapytał również rząd: - Co przygotowaliście górnikom i ich rodzinom na święta?

Czytaj: Premier zapewniła, że gospodarka polski będzie oparta na węglu kamiennym

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister w resorcie energii odpowiedział, że w tym roku dokonał się cud adwentowy, ponieważ były pieniądze na Barbórki, w przeciwieństwie do ubiegłego roku. - Pamiętamy w jakiej sytuacji zostawiono górnictwo w 2015 roku - mówił.

Przypomniał również, że to rząd Ewy Kopacz 17 stycznia 2015 r. zawarł porozumienie ze stroną społeczną kopalni Makoszowy, która miała ustanowić jej przyszłość. - Nie ma żadnego dokumentu, że program ratowania kopalń powstał - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem, bierność poprzedników wobec działań w UE, ostatecznie związały ręce obecnej formacji rządzącej. Komisja Europejska przyjęła stanowisko, które ograniczyło możliwości działania polskich władz. - Teraz możemy tylko w Spółce Restrukturyzacji Kopalń likwidować kopalnie, z pomocy publicznej nie możemy restrukturyzować zakładów - mówił Tobiszowski.

- Myśmy dali Makoszowom szansę. Niech to wybrzmi na całą Polskę: Wszyscy górnicy KWK Makoszowy mają ofertę pracy! Ponad 1000 osób. Nikt nie straci pracy. KWK został zadłużony na dwa i pół miliarda zł. Łączymy PGG i KHW, by ratować miejsca pracy - podkreślił.

Więcej o pracy Sejmu przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (11 komentarzy)

 • j 2016-12-16 10:58:12
  o miejsca pracy administracji oraz debilnych związkowców
 • turms 2016-12-14 21:37:54
  Do w: Z prostej przyczyny. Chciałem robić rzeczy wartościowe i użyteczne dla kraju, rodziny, ludzi, Boga. Pozwólmy też górnikom poczuć, że ich praca jest wartościowa. Stwórzmy im takie warunki by byli w stanie utrzymać sami siebie i zarobić na swoje świadczenia. Dwa to pieniądze, które idą na ich nieuzasadnione wczesne emerytury można spożytkować dużo lepiej. Nikt nie dał nam prawa do marnotrawienie pieniędzy społeczeństwa
 • w 2016-12-14 18:02:16
  Do Turms: miałeś wybór. Czemu nie poszedłeś pracować na kopalni skoro górnicy mają tak "dobrze"?
 • Turms 2016-12-14 16:49:54
  Panie Tobiszowski niech Pan nie zapomina o uczciwie zarabiających Polakach. Czy wszyscy będą mieli takie warunki na emeryturze jak górnicy? My już nie chcemy na nich robić. Śmieją się z nas przepijając nasze pieniądze!
 • asas 2016-12-14 16:02:12
  Techfin - firma złożyła ofertę na pokrycie długu, który wg SRK wynosi 130 mln złotych. Dodatkowo zobowiązuje się zakupić w 2017 roku 1 mln ton węgla od KWK Makoszowy. Na fejsbook'u już krąży podanie, które wystosowała firma do polskiego rządu. Niestety odpowiedź była odmowna. Jak to stwierdzi prezes Tokarz, były prowadzone "miękkie" rozmowy. To jest właśnie ta "dobra zmiana". Na KWK Makoszowy już dawno ktoś położył łapę i teraz wszyscy decyzyjni dwoją się i troją, żeby dotrzymać słowa o likwidacji Makoszów.
 • dawid 2016-12-14 14:34:11
  Miks energetyczny i tak bedzie oparty na weglu kaimennym ale pamietajmy ze swiat sie zmienia, nie ma potrzeby na tylu górników oraz tylu zwiazkowców, ktorzy sukcesywnie drenowali spółki.
 • kuc 2016-12-14 14:33:42
  aktualnie połączenie khw z pgg to najlepszy pomysł z możliwych, Tobiszowski jest gwarantem ze zostanie ono wykonane poprawnie.
 • maciek 2016-12-14 14:33:13
  nawet sierpien 80 z khw potwierdził, ze fuzja zakładów to dobry pomysł.
 • baran 2016-12-14 14:32:45
  nie rośnie niezadowolenie górników, tylko zwiazków zawodowych ktore boją sie o utrate swoich wpływów i interesówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA