REKLAMA

Szałamacha: Priorytetem jest wprowadzenie polityki prorodzinnej

  • Autor: AT
  • 26 listopada 2015 13:40
Szałamacha: Priorytetem jest wprowadzenie polityki prorodzinnej Ministerstwo Finansów opracowuje odpowiednie autopoprawki do budżetu na 2016 r. (Paweł Szałamacha, fot. Facebook)

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że priorytetem na przyszły rok jest wprowadzenie polityki prorodzinnej, w tym programu 500+. Pozostałe cele, które pojawiły się w expose, w tym obniżenie podatku CIT będą musiały się do niego dostosować - dodał.

Szałamacha w rozmowie z radiem Wnet zapowiedział, że resort już opracowuje odpowiednie autopoprawki do budżetu na 2016 r. Podkreślił jednocześnie, że konkretne projekty związane z wprowadzeniem podatków od banków i supermarketów są na zaawansowanym etapie i są przygotowywane przez posłów. "Naszym zamiarem jest, żeby to były inicjatywy poselskie" - dodał.

Koszty wprowadzenia programu 500+ są "lekko przeszacowane".

Według niego, wpływy z podatku bankowego wyniosą 6-6,5 mld zł przy stawce podatkowej 0,39% sumy bilansowej. "W przypadku podatku od supermarketów […] mówimy o kwocie rzędu 2,5-3 mld zł. Spodziewam się burzliwej dyskusji w przypadku tych podatków w Sejmie" - powiedział Szałamacha.

Według niego, koszty wprowadzenia programu 500+ szacowane przez niektórych na około 20 mld zł są "lekko przeszacowane". "W toku dyskusji pojawiają się głosy, że może należy zastanowić się nad wprowadzeniem odpowiednich progów, w których to świadczenie nie będzie wypłacane" - dodał.

Minister poinformował również, że resort zastanawia się także nad pewnym zwiększeniem poboru dywidend ze spółek Skarbu Państwa, a także podniesieniem kwotowym deficytu budżetowego pod 3% wyznaczonego limitu. Oznacza to kwotę 1-1,5 mld zł.

Naprawa podatku VAT

"Zaczynamy też naprawę dotyczącego podatku vatowskiego. W bieżącym roku mamy negatywną tendencję, ponieważ dane za październik mówią, że wpływy były o 13 mld zł niższe niż założone w budżecie na 2015 r. [...] To jest nasze wyzwanie na przyszły rok" - dodał Szałamacha.

Według opublikowanych kilka dni temu szacunkowych danych, w budżecie państwa na koniec października br. odnotowano 34,49 mld zł deficytu (czyli 74,8% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok). Dochody w okresie styczeń-październik wyniosły 238,91 mld zł, tj. 80,4% planu. Z kolei wydatki sięgnęły 273, mld zł, tj. 79,6% planu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2015-11-26 19:50:53
    Nowe wraca - w PRL sprawy społeczne miały prymat nad gospodarką i tzw. burżuazyjną księgowością. Czy p. Szałamacha zajmuje właściwą pozycję w rzadzie? Duchowo jest mu chyba najbliżej do ministerstwa Opieki Społecznej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA