
- Zaniedbania, które były poczynione zaraz po tragedii smoleńskiej, są tak głęboko raniące wszystkich tych, których najbliżsi zginęli, że ci, którzy wtedy za nie odpowiadali, powinni dzisiaj milczeć - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
PAP poprosiła prezydenckiego ministra o komentarz dotyczący wypowiedzi byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o tym, że bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej na wniosek strony polskiej w Rosji zostały przeprowadzone sekcje zwłok wszystkich ofiar, tylko że zrobiono je "niezbyt skrupulatnie".
- Chciałbym po pierwsze prosić wszystkich o szanowanie rodzin i ich tragedii, która się odbywa i która z każdym kolejnym zamienionym ciałem się pogłębia - powiedział Szczerski. Według niego dyskusja polityków na temat ekshumacji, a zwłaszcza powtarzanie dzisiaj głosów o tym, że jest to wykorzystywanie polityczne śmierci, jest bardzo nie na miejscu.
- Zaniedbania, które były poczynione zaraz po tragedii smoleńskiej, są tak głęboko raniące wszystkich tych, których najbliżsi zginęli, że wszyscy ci, którzy wtedy za nie odpowiadali, powinni dzisiaj naprawdę milczeć, bo każde ich słowo tylko pogłębia tragedię tych ludzi, za którą częściowo oni są odpowiedzialni - powiedział Szczerski.
- Prosiłbym o szacunek - przede wszystkim polityków z tamtych lat - do tragedii ludzi, których trauma dzisiaj się tylko pogłębia poprzez fakt zaniedbań z tamtego okresu - dodał.

W czwartek (8 grudnia) Prokuratura Krajowa podała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w grobie jednej z ekshumowanych w ostatnim czasie osób znajduje się ciało innej ofiary katastrofy smoleńskiej. Na możliwą zamianę ciał wskazywać miały wyniki czynności procesowych.
- Okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta ostatecznie wynikami badań genetycznych. Zostali o tym poinformowani członkowie rodzin ofiar - podkreśliła PK.
PAP potwierdziła wówczas - w źródłach zbliżonych do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, że chodzi o Piotra Nurowskiego, b. prezesa PKOl. Ekshumacja z rodzinnego grobu Nurowskiego na Powązkach Wojskowych odbyła się we wtorek (6 grudnia).
W piątek (9 grudnia) portal Wpolityce.pl podał, że w grobie Nurowskiego pochowany został Mariusz Handzlik - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W źródłach zbliżonych do sprawy PAP potwierdziła, że chodzi o Handzlika. Jego grób znajduje się w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych.
Po przejęciu śledztwa smoleńskiego Prokuratura Krajowa zdecydowała, że należy ekshumować 83 ciała ofiar, czyli wszystkie te, które do tej pory nie były ekshumowane w Polsce, ani nie zostały spopielone przed pogrzebem. Jednym z głównych powodów są błędy w dokumentacji medycznej - medycy sądowi stwierdzili błędy w 90 proc. dokumentów nadesłanych z Rosji. Śledczy podkreślali, że chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.
W tym roku przeprowadzono ekshumacje 10 osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Trzy tygodnie temu wyjęto z grobu ciała pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, następnie Stefana Melaka i Tomasza Merty. Ekshumowano też według nieoficjalnych informacji: Aleksandra Szczygłę, Piotra Nurowskiego, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, a w czwartek - Ewę Bąkowską i mjr Dariusza Michałowskiego.
Według nieoficjalnych informacji, poza parą prezydencką nie pochowano do tej pory ponownie żadnej z ekshumowanych osób; nadal trwają badania.


PRZECZYTAJ TAKŻE
- 20:14 Amerykański niszczyciel USS Farragut zacumuje w Gdyni
- 20:05 Mike Pompeo zatwierdzony na stanowisku sekretarza stanu USA
- 18:23 Włochy: pozytywny wynik rozmów ws. rządu
- 17:33 Obecni prezydenci miast komentują kandydatów PiS
- 17:11 Kara śmierci dla pięciu kobiet, które należały do IS
- 17:00 Denisa Sakova nową szefową słowackiego MSW
- 15:49 W czasie polskiej prezydencji w RB ONZ tematem m.in. konflikt w Syrii
- 15:39 Włosi udaremnili zamach? Imigrant wychodził z meczetu
- 15:12 Angela Merkel dostanie ostrą reprymendę od Donalda Trumpa?
- 14:09 PSL powalczy o unijny budżet
- 1 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 2 Nadchodzi nowy porządek międzynarodowy. Co ma robić Polska?
- 3 PO szykuje marsz wolność
- 4 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 5 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 6 Straż Marszałkowska ograniczyła dostęp do Sejmu
- 7 Kongres USA przyjął kontrowersyjną ustawę ws. mienia ofiar Holokaustu. W tle...
- 8 Lech Kaczyński był zadowolony z decyzji Donalda Tuska ws. lotu do Smoleńska?
- 9 Macierewicz ostro o decyzji prezydenta: To jakieś nieporozumienie
- 10 Rozporządzenie ws. uzależnienia środków UE od praworządności gotowe
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Praworządność: Rezolucja w sprawie Polski przyjęta. Parlament Europejski...
Skomentuj (1 komentarzy)