REKLAMA

Szczerski: Polska była konsultowana ws. akcji w Syrii

  • Autor: wnp.pl PAP/PS
  • 14 kwietnia 2018 10:08
Szczerski: Polska była konsultowana ws. akcji w Syrii Plan ataku lotniczego w Syrii był z konsultowany z Polską, w ramach konsultacji sojuszniczych Fot. mat. pras.

Akcja w Syrii nie jest dla nas zaskoczeniem. Choć Polska nie jest zaangażowana militarnie, plan ataku lotniczego w Syrii był z nami konsultowany, w ramach konsultacji sojuszniczych - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W wypowiedzi w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta powiedział, że Polska nie jest zaangażowana militarnie w obecną akcję na terytorium Syrii. „Taka akcja z użyciem polskiego wojska wymagałaby zgody prezydenta, takiej decyzji nie ma i takiego wniosku również nie ma” - zaznaczył.

Podkreślił, że „Polska była konsultowana w związku z planami tej akcji w ramach konsultacji sojuszniczych, więc ta akcja nie jest dla nas zaskoczeniem”.

Pytany o to, jak bardzo szczegółowe były to konsultacje Szczerski powiedział, że nie może zdradzać szczegółów sprawy. „Ważne jest to, że choć nie byliśmy częścią procesu decyzyjnego, byliśmy konsultowani i to jest istotne” - podkreślił.

„Polska jest zaangażowana dyplomatycznie w sprawy konfliktu w Syrii jako członek Rady Bezpieczeństwa (ONZ), byliśmy jednym ze współautorów ostatniej rezolucji po ataku chemicznym w Syrii, która została zawetowana przez Rosję, wyraziliśmy dla tego weta dezaprobatę. Będziemy czynić wszystko na forum Rady Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa zajęła w tej sprawie stanowisko właściwe, czyli takie, które podkreśli niedopuszczalność używania broni chemicznej i tego typu środków, które są niezgodne z prawem i jakimikolwiek konwencjami dotyczącymi prowadzenia konfliktów” - mówił Szczerski.

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w sobotę nad ranem serię nalotów w Syrii. Były one akcją odwetową za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku.

O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają armię prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

 Zachód podjął decyzję: pierwsza fala nalotów w Syrii

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-04-15 10:14:09
    kłamstwo? Chyba tak, sądząc z porannego komentarzu radiowego. Pan Krzysztof wił się niczym piskorz, aby nie powiedzieć, czego powiedzieć nie mógł, że (co na szczęście) Polska ani nie uczestniczyła, ani o niczym nie wiedziała. Światowa elita wie, że w tym czasie, Główny Polski Decydnet śpi i nie należy Mu w tej czynności przeszkadzać. Fakt, Polskę trzeba "konsultować", ale najlepiej to czynić w formie medialnej, bo jak byśmy w ataku uczestniczyli, to jeszcze byśmy jakąś rakietę (poradziecką) nakierowali nie na "południe" tylko z namierzeniem "wschodnim", a wtedy to by dopiero była "dobra zmiana" i to na światowym poziomie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA