REKLAMA

Szczerski z ambasadorami UE o priorytetach polityki zagranicznej prezydenta

  • Autor: PAP/JS
  • 26 października 2016 22:03
Szczerski z ambasadorami UE o priorytetach polityki zagranicznej prezydenta Szczerski na ś spotkaniu zapowiedział, że w 2017 r. "być może odbędą się w Polsce dwa międzynarodowe spotkania regionalne", w których organizację zaangażuje się prezydent (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Udział w kampanii na rzecz uzyskania przez Polskę miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ znalazł się wśród priorytetów polityki zagranicznej prezydenta na najbliższe miesiące, przedstawionych przez ministra Krzysztofa Szczerskiego na spotkaniu z ambasadorami państw UE.

Jak powiedział prezydencki minister ds. międzynarodowych, jego wystąpienie koncentrowało się wokół "strategicznych kierunków" polityki prezydenta w najbliższych miesiącach.

Pięć filarów aktywności prezydenta na arenie międzynarodowej - wyliczył - to: realizacja postanowień szczytu NATO, udział w prowadzonej przez polską dyplomację kampanii promującej polską kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, polityka regionalna (w tym zwł. w ramach Grupy Wyszehradzkiej, państw Trójmorza - Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego, oraz polityka wschodnia), udział w dyskusji nad wizjami przyszłości Unii Europejskiej i dyplomacja ekonomiczna.

Szczerski na ś spotkaniu zapowiedział, że w 2017 r. "być może odbędą się w Polsce dwa międzynarodowe spotkania regionalne", w których organizację zaangażuje się prezydent - szczyt Trójmorza oraz spotkanie państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, podsumowujący implementację postanowień lipcowego szczytu w Warszawie. Dodał, że jak do tej pory realizacja podjętych na szczycie decyzji "postępuje zgodnie z harmonogramem i nie powinno być opóźnień".

Czytaj też: Prezydent o Jerzym Szackim: Błyskotliwy intelektualista i erudyta

Jak podkreślił prezydencki minister, akredytowani w Polsce ambasadorowie państw UE byli bardzo zainteresowani przedstawionymi przez niego założeniami polityki głowy polskiego państwa w najbliższych miesiącach. "To jest pewna strategia, którą oni odczytują i przekazują swoim stolicom i taka komunikacja też jest potrzebna" - powiedział.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Głosowanie odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Z naszego regionu o niestałe członkostwo w Radzie w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria, która zgłosiła też kandydaturę na sekretarza generalnego ONZ. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA