REKLAMA

Szczyt NATO będzie pozbawiony zgromadzeń, jest zakaz

  • Autor: PAP/GP
  • 10 maja 2016 18:33
Szczyt NATO będzie pozbawiony zgromadzeń, jest zakaz Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń spontanicznych – zakłada projekt ustawy, przyjęty we wtorek (10 maja) przez rząd.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r., przedłożony przez szefa MON.

- Rząd uznał, że w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa w czasie trwania 25. Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie i bezpośrednio po jego zakończeniu - poinformowało CIR w komunikacie.

Nowelizacja przyjętej 8 marca ustawy przewiduje, że podczas trwania szczytu funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Zarejestrowany materiał - nie zawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania. Z procedury zniszczenia zostanie sporządzony protokół.

Ponadto w projekcie skierowanym na wtorkowe posiedzenie rządu zapisano, że od 7 do 10 lipca w Warszawie będzie zabroniony udział w zgromadzeniach spontanicznych.

Nowelizacja zakłada także, że w trakcie szczytu będzie można przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Projekt przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych.

Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony zryczałtowany ekwiwalent pieniężny. Ma to zapobiec grupowemu odbieraniu wolnych dni za godziny nadliczbowe, co - wskazuje CIR - mogłoby osłabić kadrowo te służby, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

Specustawa na szczyt NATO stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowelizacją CBA będzie kontrolować te zamówienia.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca.  Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA