REKLAMA

Szczyt NATO: Duda rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem

  • Autor: PAP/jm
  • 30 czerwca 2016 18:49
Szczyt NATO: Duda rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek (30 czerwca) telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
• Rozmowa dotyczyła stanu przygotowań do szczytu NATO w Warszawie, które odbędzie się już 8-9 lipca, jego agendzie i merytorycznej treści poszczególnych sesji.

- Pozytywnie oceniono etap zaawansowania organizacji szczytu - poinformował Krzysztof Szczerski, prezydencki minister.

Jak dodał, rozmowa trwała ok. 45 minut i odbyła się z inicjatywy sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Był to element ostatnich konsultacji przed przyjazdem sekretarza generalnego Sojuszu do Polski - powiedział minister.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w Warszawie dniach 8-9 lipca.

Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Głównym miejscem obrad będzie stadion PGE Narodowy w Warszawie.

Tematami szczytu będą: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W połowie czerwca ministrowie obrony NATO potwierdzili decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych i samodzielnych batalionów w sile ok. 1000 żołnierzy każdy.

Decyzje w sprawach, które państwa będą przewodziły batalionom, które kraje wyślą swoje wojska, gdzie i kiedy trafi każdy z oddziałów, mają zostać ogłoszone na szczycie w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA