REKLAMA

Szczyt NATO i kryzys migracyjny tematami spotkania Andrzeja Dudy z Matteo Renzim

  • Autor: PAP/jm
  • 16 maja 2016 20:33
Szczyt NATO i kryzys migracyjny tematami spotkania Andrzeja Dudy z Matteo Renzim W poniedziałek (16 maja) prezydent Andrzej Duda, w dniu swoich urodzin i imienin spotkał się w Rzymie z premierem Włoch, Matteo Renzim. (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP).

• W poniedziałek (16 maja) prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzymie z premierem Włoch Matteo Renzim.
• Rozmawiali m.in. o lipcowym szczycie NATO w Warszawie, energii, sytuacji Libii i długofalowej strategii dla Afryki jako odpowiedzi na kryzys migracyjny.

Mówiąc o lipcowym szczycie NATO, premier Włoch, Matteo Renzi podkreślił, że będzie to spotkanie bardzo oczekiwane, "o wielkim znaczeniu". Zaznaczył, że solidarność euroatlantycka ma kluczowe znaczenie. Premier Włoch wskazał, że rozumie zainteresowanie strony polskiej niektórymi "gorącymi kwestiami" dotyczącymi przyszłości Sojuszu.

Poinformował również, że rozmawiał z polskim prezydentem o pakiecie propozycji jego rządu dotyczącym długofalowych działań wobec Afryki, również w kontekście kryzysu migracyjnego.

- Zgodziliśmy się z panem premierem co do tego, że jeśli chodzi o rozwiązywanie kryzysu migracyjnego powinien on być rozwiązywany (...) tam, gdzie są jego źródła, to znaczy tam, gdzie dzisiaj jest trudna sytuacja, sytuacja wojenna, skąd ludzie uciekają, opuszczają swoje domy, bojąc się o swoje życie, o swoją przyszłość i o swoje dzieci, a efektem tego jest presja migracyjna - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił również, że wspólnie z Renzim podzielili opinię, że każda inicjatywa, która umożliwi rozwiązanie tego problemu u źródeł, jest bardzo cenna i warta rozważenia, w tym inicjatywa włoska.

Prezydent Duda zaznaczył, że obaj z premierem Renzim są zwolennikami otwartości i solidarności europejskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA