REKLAMA

Szczyt NATO i ŚDM wprowadzą ograniczenia w lotnictwie

  • Autor: PAP/GP
  • 20 kwietnia 2016 14:08
Szczyt NATO i ŚDM wprowadzą ograniczenia w lotnictwie Z nieoficjalnych informacji wynika, że ograniczenia będą obowiązywały od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca oraz od północy z 24 na 25 lipca, do północy z 1 na 2 sierpnia. (fot.:pixabay.com)

• W lipcu będą wprowadzone strefy zakazu lotów w związku ze szczytem NATO i ŚDM - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
• W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów.

Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy i Krakowa do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował w środę (20 kwietnia) rzecznik DORSZ ppłk Piotr Walatek.

Ograniczenia będą dotyczyć przestrzeni w promieniu 100 kilometrów wokół Krakowa i Warszawy. Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, tak by nie przelatywać nad centrum miast czy bezpośrednio nad terenem, gdzie będą odbywały się Światowe Dni Młodzieży.

- Ograniczenia będą miały znaczenie dla prywatnych właścicieli samolotów, aeroklubów i mniejszych lotnisk, gdzie nie ma ruchu pasażerskiego. To nie będzie miało wpływu na pasażerski ruch lotniczy - powiedział ppłk Walatek.

Przeczytaj: Wielka manifestacja opozycji w maju. Będą prawie wszyscy

Odpowiedni dokument - suplement do zbioru informacji lotniczej (AIP Polska) - PAŻP ma wydać w najbliższych dniach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ograniczenia będą obowiązywały od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca oraz od północy z 24 na 25 lipca, do północy z 1 na 2 sierpnia.

W Warszawie będą dwie strefy ograniczeń lotów - o promieniu 100 km (do lotów w tym obszarze niezbędna będzie specjalna zgoda wojska) oraz 3 km i wysokości 2 tys. stóp od Stadionu Narodowego (obszar będzie dostępny tylko dla lotnictwa specjalnego np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji).

Licencje pilota turystycznego lub uprawnienia do lotów na paralotniach ma w Polsce w sumie kilka tysięcy osób.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

Z kolei szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA