REKLAMA

Szczyt NATO w tym tygodniu, a Polacy nie mają wojskowych attaché

  • Autor: GP
  • 04 lipca 2016 13:36
Szczyt NATO w tym tygodniu, a Polacy nie mają wojskowych attaché Od grudnia 2015 roku trwa wymiana części polskich funkcjonariuszy wojskowych na całym świecie. (fot.:twitter.com/nato)

• Polska dyplomacja ma sześć wakatów wojskowych w stolicach sojuszniczych państw NATO.
• Decyzje kierownictwa MON zmieniły polskich dyplomatów wojskowych w Waszyngtonie, Sztokholmie i Londynie.

Służby dyplomatyczne, które koordynują współpracę Wojska Polskiego z innymi krajami NATO mają problem z zapełnieniem kilku ważnych stanowisk. Według informacji, które przekazuje portal TVN 24 polskie MSZ i MON mają braki kadrowe przy sześciu ambasadach państw NATO.

Brakuje wojskowych attaché między innymi w Stanach Zjednoczonych i w Holandii. Są jeszcze cztery inne stolice, w których to stanowisko jest puste.

Nie jest to jednak stricte brak osób, które nadawałyby się na te stanowiska, co raczej polityka resortu obrony. Zatrzymano też objęcie przez Polaka stanowiska wicedyrektora Zarządu ds. Współpracy i Bezpieczeństwa Regionalnego w kwaterze głównej NATO.

Sprawy jeszcze nie skomentowało Ministerstwo Obrony Narodowej, ale odniósł się do niej poseł PiS. Marek Opioła, który odpowiada za parlamentarne kontakty polskich władz z NATO komentuje:

- Naturalne jest, że nowy minister ma prawo dobierać sobie takich attaché, którym będzie ufał. Dobre przygotowanie oficera zajmuje dużo czasu i to tłumaczy problem wakatów. Przyznaję, że może on lekko niepokoić, ale z pewnością wkrótce nasi attaché pojawią się we wszystkich wspomnianych placówkach.

Czytaj: Andrzej Duda spotka się z Barackiem Obamą. O czym będą rozmawiać na szczycie NATO?

Od grudnia 2015 roku trwa wymiana części polskich funkcjonariuszy wojskowych na całym świecie. MON odwołał już generała Jarosława Stróżyka z ambasady RP w Waszyngtonie (generał natomiast odwołał się od tej decyzji i jego sprawa jest rozpatrywana). Potem, w marcu podobna decyzja zapasła wobec pułkownika Zbigniewa Wasielewskiego pracującego w stolicy Azerbejdżanu. 

Innymi stolicami, które zobaczyły zmiany personalne w polskim korpusie dyplomatycznym powiązanym z Wojskiem były Sztokholm i Londyn. Szwecję opuścił płk Bogusław Nowak, Anglię podpułkownik Piotra Packa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA