REKLAMA

Szczyt OBWE, Ukraina. Waszczykowski: warunkiem skuteczności OBWE jest przestrzeganie reguł

  • Autor: aw/PAP
  • 08 grudnia 2016 13:31
Szczyt OBWE, Ukraina. Waszczykowski: warunkiem skuteczności OBWE jest przestrzeganie reguł Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski szczycie OBWE w Hamburgu (fot.twitter)

- OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa; warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski szczycie OBWE w Hamburgu.

W swoim wystąpieniu na 23. sesji rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Waszczykowski ocenił, że spotkanie odbywa się w "skomplikowanej, nieprzewidywalnej i wymagającej" sytuacji bezpieczeństwa, która "pogorszyła się jeszcze" od ubiegłorocznego spotkania OBWE w Belgradzie.

"Wierzę, że OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jest jeden warunek, aby wszystkie strony przestrzegały reguł" - zaznaczył minister.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się w tym kontekście do sytuacji na Ukrainie, wyrażając "zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie oraz trwającą wciąż okupacją i nielegalną aneksją Krymu".

Pozytywne działania OBWE w wyznaczonych strefach w Donbasie zmierzające do rozdzielenia walczących są - jak dodał Waszczykowski - "wciąż przyćmiewane przez pogorszenie ogólnej sytuacji na linii konfliktu".

Szef dyplomacji podkreślił zarazem, że Polska docenia pracę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, popiera jej przedłużenie oraz wzmocnienie obecności międzynarodowej w Donbasie, włącznie z potencjalną misją policyjną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA