REKLAMA

Szczyt szefów Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

  • Autor: pt/pap
  • 16 maja 2017 06:45
Szczyt szefów Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Marek Kuchciński (fot.twitter.com)

Rozpoczynający się w środę, 17 maja w Warszawie Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej to inicjatywa, która jest zachętą do myślenia o odnowie UE poprzez wzmacnianie znaczenia parlamentów narodowych - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Szczyt odbędzie się w środę i czwartek. Kuchciński w rozmowie w Telewizji Republika przypomniał, że zorganizował to wydarzenie wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

W środę po południu szefowie parlamentów spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą; w czwartek będą debatować nad aktualnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa regionu, współpracą w zakresie infrastruktury na osi Północ-Południe oraz budowaniem roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej. Zaplanowano też dyskusję o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią, takich jak przywiązanie do suwerenności i niepodległości, szacunek dla tradycji i historii oraz znaczenie religii jako fundamentu cywilizacji.

Przyjazd do Warszawy zadeklarowali m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.

"Podjęliśmy decyzję o takiej inicjatywie konsultując ją z naszymi rodzimymi ekspertami z wielu polskich instytucji, ale też po szeregu różnych spotkań prowadzonych od wielu lat, w ramach Europy Karpat, różnych wymiarów współpracy - także w ramach Trójkąta Weimarskiego, czy Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Kuchciński.

Mówił, że po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego "dochodziły do niego sygnały, że wytwarza się pustka w tej części Europy, i że Polska jako największe państwo regionu powinna jakoś zareagować, zainicjować, uruchomić różne przedsięwzięcia".

Kuchciński podkreślił, że już w ubiegłym roku zaproszono kraje europejskie niebędące w UE "do wspólnego namysłu jak widzą kwestie współpracy pomiędzy UE a innymi państwami Europy". "Zaskoczyła nas ich reakcja, bardzo pozytywna i stąd szczyt w tym tygodniu" - powiedział marszałek Sejmu.

Pytany, czy szczyt to odpowiedź na koncepcję Europy dwóch prędkości, Kuchciński powiedział, że jego zdaniem "niebezpieczeństwo utrzymania kierunku integracji europejskiej poprzez Europę dwóch prędkości istnieje i jest bardzo poważne".

"Stąd do roli władz państwa polskiego należy znalezienie jakiejś recepty, nie tylko jednokierunkowo - w stronę niemiecką, czy Trójkąta Weimarskiego, czy też UE, ale przecież za naszymi wschodnimi granicami, północno-wschodnimi jest wiele państw, które albo aspirują do UE, albo mają podobny punkt widzenia jak my: to znaczy widzimy przyszłość Europy, jako Europę suwerennych państw, Europę ojczyzn" - mówił Kuchciński.

W związku z tym - ocenił - "dyplomacja parlamentarna powinna mieć w tej sytuacji bardzo dużo do powiedzenia".

Marszałek Sejmu podkreślał wagę inicjatywy takich, jak szczyt w Warszawie. "One nie są wymierzone przeciw UE, są pewną formą zachęty do myślenia kategoriami odnowy Unii Europejskiej poprzez wzmacnianie także znaczenia parlamentów narodowych, państwowych, a nie tylko Komisji Europejskiej" - zaznaczył Kuchciński.

Jak dodał, kolejny element, który integruje i łączy państwa uczestniczące w szczycie, to wartości oraz fakt, że państwa, które kiedyś wchodziły w skład ZSRR lub Jugosławii, bardziej podkreślają znaczenie swojej niepodległości i kładą większy nacisk na odbudowę świadomości narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA