REKLAMA

Szczyt UE, Malta: Beata Szydło wróciła z Malty do kraju

  • Autor: bad
  • 04 lutego 2017 09:14
Szczyt UE, Malta: Beata Szydło wróciła z Malty do kraju Premier Beata Szydło wróciła ze spotkania w Malcie do kraju. Fot. twitter

• Migracja, przyszłość Wspólnoty po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię oraz przygotowania do 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich – to główne tematy rozmów poruszane na piątkowym nieformalnym szczycie w Valletcie.
• Premier Beata Szydło wróciła ze spotkania w Malcie do kraju.

W gronie 28 krajów odbyła się dyskusja na temat zewnętrznego wymiaru migracji. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim szlaku środkowo- śródziemnomorskiego i Libii. Szefowie rządów uzgodnili szereg konkretnych środków mających na celu powstrzymanie napływ migrantów, rozbicie siatek przemytników oraz ratowanie życia ludzkiego.

Polska, by zapobiec kolejnej fali migracyjnej, uznaje za konieczne wzmocnienie działań UE w ramach współpracy z państwami trzecimi, w szczególności państwami pochodzenia i tranzytu migrantów.

Unijni przywódcy przyjęli w Malcie plan, który ma powstrzymać falę migracji z Afryki. Skupiać się on będzie na współpracy z libijskimi pogranicznikami i walce z przemytnikami.

W ocenie premier deklaracja unijnych przywódców w sprawie migracji jest satysfakcjonująca. Dodała, że stanowcze podkreślanie przez Polskę, iż problem migracji należy rozwiązywać poza granicami UE, przyniosło zmianę stanowiska w całej Unii.

- Ten nasz nacisk przyniósł dobry efekt, ponieważ w konkluzjach taki właśnie model polityki migracyjnej został wskazany - zaznaczyła Szydło.

25 marca 2017 r. przypada 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich. Spotkanie na Malcie będzie okazją do omówienia procesu przygotowań do tego wydarzenia. Rozmowy przywódców europejskich w gronie 27 państw członkowskich dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej, po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Dyskusję na ten temat rozpoczęto po referendum brytyjskim w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 r., i kontynuowano w Bratysławie 16 września 2016 r.

Omawiano także kwestię rosyjskich sankcji: - Dopóki nie zmieni się polityka Kremla, nie może być mowy, aby sankcje wobec Rosji zostały zmienione - podkreśliła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA