REKLAMA

Szczyt UE: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem

  • Autor: PAP/AT
  • 15 grudnia 2017 10:26
Szczyt UE: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem Premier Polski spotkał się z prezydentem Francji (fot.twitter.com/PremierRP)

W piątek (15 grudnia) przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Szef polskiego rządu z prezydentem Macronem rozmawiał m.in. o strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO), a także będzie chciał nawiązać do reform wymiaru sprawiedliwości we Francji, w kontekście prowadzonej przez KE procedury praworządności w sprawie Polski.

Morawiecki przekonywał także Macrona do złagodzenia obecnych ustaleń ws. nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Swoją pierwszą wizytę zagraniczną premier rozpoczął w czwartek (14 grudnia) od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

W trakcie pierwszego dnia szczytu Morawiecki wziął także udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO) i rozmawiał z przywódcami państw unijnych m.in. na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem

Na marginesie szczytu szef polskiego rządu rozmawiał również z premier Wielką Brytanii Theresą May. Jak poinformowała kancelaria premiera wśród tematów rozmów znalazły się stan negocjacji ws. Brexitu oraz potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa. May pogratulowała również Morawieckiemu objęcia funkcji szefa rządu.

Po spotkaniu z Macronem premier weźmie udział w rozmowach szefów państw i rządów 27 krajów unijnych, którzy mają zdecydować, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2017-12-15 11:01:58
    Mam prośbę Panie Premierze! Proszę na europejskim szczycie przeprosić publicznie za nazwanie Pana Franciscus Cornelis Gerardus Maria Timmermans, KREATURĄ przez Posła SEJMU R.P. (v-ce Marszałaka) Pana Joachmia Brudzińskiego, będącego jednym z najbliższych współpracowników Pana Jarosława Kaczyńskiego! A tak prywatnie: to nie jest prośba, to żądanie. Jak być może Panu wiadomo, powyższa "uprzejmość" Pana Joachima Brudzińskiego (prawej ręki Jarosława Kaczyńskiego - przyp.) została wyemitowana do przestrzeni publicznej w audycji radiowej, uwielbianej (niegdyś?!) przez Polaków, czyli słynnej (niegdyś?!) Radiowej3. Proszę o to, bowiem Pana Paweł Andrzej Lisicki, obecny "szef" tej powszechnie szanowanej (niegdyś?!) stacji, nie wspiął się nieco powyżej prezentowanego poziomu i nie uczynił nic, co by tę dla Polski niewątpliwie niekomfortową sytuację, zmienić. Słyszałem w ostatnich godzinach mnóstwa pozytywnych o Panu Opinii, więc może jest i w tym przekazie część prawdy. PozdrawiamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA