REKLAMA

Szef BBN wręczył Virtuti Militari rodzinie powstańca Jana Soszyńskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 01 sierpnia 2016 12:12
Szef BBN wręczył Virtuti Militari rodzinie powstańca Jana Soszyńskiego Szef BBN Paweł Soloch przekazał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie poległego w powstaniu warszawskim Jana Soszyńskiego, ps. Sos.

Szef BBN Paweł Soloch przekazał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie poległego w powstaniu warszawskim Jana Soszyńskiego, ps. Sos.

Soloch, w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim przypomniał, że Soszyński zginął w pierwszym dniu powstania w wieku 20 lat. Jak powiedział, w tym wieku "wszystko się zaczyna", a Soszyński oddał życie za ojczyznę.

"Był jednym z tych, o których pamiętamy mimo upływu lat, m.in. dzięki wysiłkom jego rodziny" - powiedział. Szef BBN dodał, że o bohaterach takich jak Soszyński powinni pamiętać wszyscy Polacy, ponieważ "pamięć o nich jest drogowskazem dla tych, którzy następują po nich".

Jan Soszyński był strzelcem I kompanii batalionu "Bicz" zgrupowania VIII "Krybar". Poległ 1 sierpnia 1944 r. w rejonie ul. Oboźnej jako ochotnik w pierwszym ataku zgrupowania "Krybar" na bardzo dobrze uzbrojony przez Niemców Uniwersytet Warszawski; zginął w czasie rozcinania drutów kolczastych okalających UW. Był jednym z pierwszych poległych w powstańczej walce. Jan Soszyński został odznaczony na mocy rozkazu Dowódcy Armii Krajowej z 27 sierpnia 1944 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA