REKLAMA

Szef MON: Powstanie grupa robocza mająca synchronizować działania wojsk Polski i USA

  • Autor: PAP/JS
  • 21 września 2017 22:39
Szef MON: Powstanie grupa robocza mająca synchronizować działania wojsk Polski i USA Antoni Macierewicz zapewnił dziennikarzy, że spotkanie było bardzo udane, a rozmowy z Amerykanami będą kontynuowane (fot. MON/twitter)

Została podjęta decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów - poinformował szef MON Antoni Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem w Waszyngtonie. Dodał, że zaprosił Mattisa do Polski.

Macierewicz przebywa z wizytą w USA. Szef MON wziął m.in. udział w Forum, które organizowane jest w amerykańskiej stolicy przez Center for European Policy Analysis (CEPA). Wieczorem czasu polskiego Macierewicz spotkał się z ministrem obrony USA Jamesem Mattisem.

Po zakończeniu spotkania, Macierewicz poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony dotyczyły między innymi "konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO".

Ponadto, jak relacjonował szef MON, poruszono temat sytuacji w Afganistanie, a także "jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni": rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar. "Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku" - zadeklarował minister.

Poinformował również, że w czwartek została podjęta decyzja o utworzeniu "specjalnej grupy roboczej", która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów. "Chcemy jak najszybciej synchronizacji działań naszych planów, działania naszych armii" - podkreślił.

Szef MON przekazał, że w imieniu rządu zaprosił gen. Mattisa do Polski. Dopytywany ocenił, że z uwagi na liczne obowiązki amerykańskiego sekretarza obrony "nie sądzi", by do tej wizyty doszło jeszcze w tym roku. Zaznaczył jednocześnie, że Mattis bardzo ucieszył się z zaproszenia.

Macierewicz zapewnił również dziennikarzy, że spotkanie było bardzo udane, a rozmowy z Amerykanami będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-09-22 14:18:58
    To ma sens bo jeżeli mamy wsół bronić naszego kontynentu, to nie wyobrażam sobie jakbyśmy się mieli kontaktować i podejmowac decyzje bez tejże współpracy.Pamiętamy zanik wizji w Polsce.Każdy próbuje jak dokuczyć przeciwnikowi, i jak go ubezwlasnowolnić.
  • bogdan 2017-09-22 09:48:34
    A po tym będzie jak w Iranie mój Panie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA