REKLAMA

Szef MON złożył życzenia uczestnikom misji zagranicznych

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 marca 2018 15:34

Mariusz Błaszczak, szef MON złożył życzenia i wyrazy uznania uczestnikom misji zagranicznych. - Sprostaliście nadzwyczajnym wyzwaniom, dzięki czemu Polska zajmuje dziś ważne miejsce w euroatlantyckiej strukturze bezpieczeństwa - napisał.

  • Szef MON złożył życzenia z okazji 19. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.
  • - Obecność w NATO, najpotężniejszym na świecie sojuszu wojskowym, jest wielkim historycznym sukcesem Polski oraz źródłem stabilizacji i bezpieczeństwa, bez których niemożliwy byłby rozwój naszego kraju - napisał w liście minister.

Pokreślił, że solidarność wobec parterów z NATO i poczucie odpowiedzialności za globalne bezpieczeństwo poprowadziły polskich żołnierzy do m.in. do Afganistanu i Iraku, na Bałkany i Morze Śródziemne, gdzie Polacy udowodnili, że są niezawodnymi sojusznikami, którym warto zaufać i powierzyć najpoważniejsze zadania.

Minister Błaszczak dziękując żołnierzom za ich udział w misjach zagranicznych nazwał ich bohaterami współczesnych pól bitewnych i podziękował za wytrwałość i męstwo.

- Sprostaliście nadzwyczajnym wyzwaniom, dzięki czemu Polska zajmuje dziś ważne miejsce w euroatlantyckiej strukturze bezpieczeństwa. Ze swoich misji wracaliście dumni i gotowi do podjęcia kolejnych wyzwań, głęboko przekonani, że wojskowa aktywność NATO jest dla milionów ludzi często jedyną szansą na wolne i bezpieczne życie. To Państwo jesteście wizytówką naszego kraju, Państwa profesjonalizm jest podziwiany i doceniany na całym świecie" podkreślił Błaszczak.

Dodał, że uczestnicy misji zagranicznych w najtrudniejszych warunkach misji zdali egzamin z patriotyzmu, odwagi oraz poświęcenia; w w zamian jako nagrodę "uzyskując prawo do osobistej satysfakcji, godne miejsce w historii oraz szacunek rodaków.

Błaszczak złożył również hołd pamięci tym, którzy oddali życie podczas służby poza granicami Polski i podziękował osobom, które na co dzień wspierają weteranów.

12 marca 1999 roku Rzeczpospolita Polska została oficjalnie przyjęta w poczet państw tworzących Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO. Począwszy od 1996 r., najpierw jako partner, a od 1999 r. pełnoprawny członek NATO, Polska wzięła udział w kilkunastu misjach i operacjach sojuszniczych. Były to m.in. misje stabilizacji bezpieczeństwa w Europie (w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, Litwie, Łotwie, Estonii), neutralizacji zagrożeń w innych regionach świata (w Afganistanie i Iraku czy w obszarze Morza Śródziemnego) oraz niesienia pomocy humanitarnej w obszarach klęsk żywiołowych (w Pakistanie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA